У Великобританії знайшли сліди унікального пігменту ІІІ століття, дорожчого за золото

У Великобританії знайшли сліди унікального пігменту ІІІ століття, дорожчого за золото


У Карлайлі в Англії виявлено рідкісний археологічний об’єкт, який вважається єдиним у своєму роді в колишній Римській імперії, пише Успіх in UA.

Залишки римської лазні в крикетному клубі Carlisle дали можливість виявити надзвичайно рідкісний шматок тиріанського пурпуру. Він перший у своєму роді, коли-небудь виявлений у Північній Європі та, можливо, у всій Римській імперії.

Римське поселення Лугуваліум датується III століттям за правління імператора Септимія Севера. Відкриття зроблено в дренажній частині монументальної споруди, яка, як вважають, була римською лазнею, повідомляє arkeonews.net.

Тірський пурпур, відомий як «імператорський пурпур», був надзвичайно цінним барвником у Стародавньому Римі через його насичений, яскравий колір, який вказував на імперську владу, багатство та статус. Для виробництва навіть невеликих кількостей знадобилося багато ресурсів і трудомістких процедур, оскільки його виготовляли з тисяч подрібнених морських равликів (Bolinus brandaris) із Середземного моря. Ця рідкість і ексклюзивність означали, що він був ціннішим за золото.

Після відкриття пігмент був додатково досліджений фахівцями Університету Ньюкасла та проаналізований представниками Британського геологічного товариства. Аналіз показав, що пігмент мав високий вміст брому та бджолиного воску, майже напевно доводячи, що це був Тірський пурпур.

У Великобританії знайшли сліди унікального пігменту ІІІ століття, дорожчого за золото

 Відкриття заслуговує на увагу, тому що тирійський пурпур рідко зустрічається у твердому стані; фарба, яка використовується на фресках або на трунах високого статусу, таких як ті, що були виявлені в Помпеях і Римському Єгипті, є найпоширенішою формою відкриття Тірського пурпуру.

Його найбільше виробляли в околицях міста Тир у східному Середземномор’ї, що й дало йому назву. Тир знаходиться на території сучасного Лівану. Його також виробляли в Північній Африці, а також біля узбережжя Марокко.

Читайте також: У Португалії знайшли римські поховання V-VI століть

Королі та імператори, одягнені в Тірський Пурпур, від бронзової доби до часів персів, до Олександра Македонського, до Клеопатри VII, до римлян, а потім Карла Великого та візантійців. Іноді барвник використовувався на одязі, але його також використовували для фарбування стін у великих громадських будівлях, а також будинків і власності еліти (включаючи стіни лазень).

Френк Джієкко, технічний директор компанії Wardell Armstrong, відзначив важливість цієї знахідки.

“Протягом тисячоліть Тірський пурпур був найдорожчим і бажаним кольором у світі. Його присутність у Карлайлі в поєднанні з іншими доказами, отриманими під час розкопок, підтверджує гіпотезу про те, що будівля була пов’язана з імператорським двором імператора Септимія Севера, який перебував у Йорку, і, можливо, пов’язана з імператорським візитом до Карлайла. Іншими доказами є камінь із написом імператриці Юлії Домні, дата монументальної будівлі — однієї з найбільших на стіні Адріана — що збігається з кампаніями імператора Септимія Севера в Шотландії, а також стародавнє джерело, яке стверджує, що Септимій Север був у Карлайлі, і висока якість предметів, виявлених у лазні, надання громадянського статусу місцевій кельтській племінній столиці в Карлайлі; що фактично є початком міста Карлай”, – зауважив фахівець.

Відкриття Тірського пурпуру в Карлайлі є незвичайним явищем, особливо в північній Європі. Воно викликає нові питання про значення та роль цього місця у великій Римській імперії.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *