Вчені встановили місце будівництва затонулого давньоримського корабля віком понад 2000 років

Вчені встановили місце будівництва затонулого давньоримського корабля віком понад 2000 років


Група вчених проаналізувала баласт із затонулого давньоримського корабля “Іловік-Паржіне-1”, виявленого біля хорватського узбережжя, пише Успіх in UA.

Їхнє дослідження показує, що камінь, використаний для баласту, ймовірно, походить з кар’єрів поблизу Бріндізі, міста в італійському регіоні Апулія. Це дозволяє припустити, що корабель міг бути побудований на старовинних верфях Бріндізі або поблизу них.

Затонуле судно Ilovik-Parjine-1 було знайдено приблизно за 500 метрів від невеликого хорватського острова Іловик в Адріатичному морі. Підводні археологи досліджували судно в період з 2018 по 2022 рік, виявивши, що воно було приблизно 21,5 метрів завдовжки і 6,5 метрів завширшки, перевозило деревину і амфори, наповнені вином. Радіовуглецевий аналіз корпусу та типологічний аналіз глиняного посуду, який, як вважають, був виготовлений у Пітсені, датував корабельну аварію між 170 та 130/120 роками до нашої ери.

Вчені встановили місце будівництва затонулого давньоримського корабля віком понад 2000 років

Корабель також містив баласт, що складався з численних камінців і бруківки. Франсуа Фурньє з Університету Екс-Марселя та його колеги з Італії, Франції та Хорватії вивчали це каміння. У 2021 році археологи підняли 854 камені діаметром від 1 до 40 сантиметрів, частину з яких відправили на петрографічний і мікропалеонтологічний аналізи, а також на ізотопні дослідження вуглецю, кисню і стронцію, повідомляє cikavosti.com

Дослідження показали, що баластне каміння, вік якого, ймовірно, не перевищує 550 000 років, походить з прибережних плейстоценових відкладень поблизу Бріндізі. У давнину Бріндізі, відомий як Брундізіум, був важливим морським портом з добре захищеною гаванню, що полегшувало подорожі до Греції.

Вчені встановили місце будівництва затонулого давньоримського корабля віком понад 2000 років

Читайте також: В Ісландії знайшли “корабель апокаліпсису”, який належав вікінгам

Дослідники запропонували дві гіпотези. Перша припускає, що баласт був постійним і корабель зазнав аварії незабаром після першого завантаження. Вона ґрунтується на постійному джерелі баластного каміння, що суперечить ідеї про змішані джерела з різних плавань. Якщо це правда, то корабель, ймовірно, був побудований в Брундизіумі або поблизу нього. Друга гіпотеза, яка вважається менш вірогідною, стверджує, що Брундізіум або сусідня гавань була постійним портом приписки корабля, а отже, баласт постійно постачався з одного і того ж джерела.

Місцезнаходження затонулого корабля вказує на те, що він прямував на північ, можливо, до міста у верхній Адріатиці, такого як Аквілея, давньоримської колонії, заснованої близько 181 р. до н.е., яка мала значну комерційну та стратегічну цінність.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *