Вчені розгадали загадку гігантських ручних сокир віком 300 тисяч років

Вчені розгадали загадку гігантських ручних сокир віком 300 тисяч років


На стоянці Льодовикового періоду в графстві Кент в Англії археологи знайшли гігантські ручні сокири, вік яких оцінюється приблизно в 300 000 років, пише Успіх in UA.

Серед усіх стародавніх артефактів гігантські ручні сокири вирізняються не тільки своїми розмірами, а й загадками, які ті приховують.

На відміну від поширеніших сокир, довжина яких у середньому становить 10-15 сантиметрів, ці величезні інструменти могли перевищувати 20 сантиметрів, що спантеличує археологів їхнім призначенням і корисністю. Їхня важкість і величина підштовхнула вчених розібратися в питанні їх існування та походження, повідомляє focus.ua.

Минулого року команда Летті Інгрі виявила незвичайну знахідку на території Морської академії в південно-східній Англії — ручну сокиру завдовжки майже 30 сантиметрів. Цей гігантський інструмент, сформований у вигляді фікрона — тип ручної сокири, відомий своїм подовженим наконечником і ретельно обробленими лускатими краями, показав не лише майстерність його творців, а й привідкрив ученим завісу таємниці значення таких гігантських інструментів. Приблизно в той самий час Люк Дейл і його колеги розпочали комплексне дослідження, присвячене цим величезним гандаксам на території Великої Британії, та з’ясували, що лише мала частина, близько 1%, усіх розкопаних гандаксів були такого гігантського розміру. Їхнє дослідження дало змогу припустити, що виготовлення таких інструментів не було спеціалізованою практикою, а радше випадковим результатом процесу виробництва кам’яних знарядь.

Вчені розгадали загадку гігантських ручних сокир віком 300 тисяч років

Водночас в окремому дослідженні вчених, вивчалася практичність цих інструментів за допомогою експериментальної археології. Вони надали учасникам як стандартні, так і гігантські ручні сокири для виконання таких завдань як нарізання, зішкрябування та копання. Результати виявилися вельми повчальними: тоді як гігантські ручні сокири не справлялися з нарізуванням і були громіздкими для зіскоблювання, вони перевершували інші в завданнях копання, що свідчить про потенційну та важливу нішу використання цих інструментів у доісторичні часи.

Читайте також: У Великобританії знайшли римські вілли із “таблицями прокляття” та ритуальними сокирами

Роль гігантських ручних сокир продовжує залишатися предметом інтересу як учених, так і громадськості. Деякі дослідники стверджують, що ретельне виготовлення та характерний зовнішній вигляд ручних сокир, особливо великих, могли служити соціальним сигналом у стародавніх громадах, демонструючи майстерність виготовлювача та надійність виготовлювача як майстра. Ця теорія пропонує науці розглянути ширші соціальні та культурні причини виготовлення інструментів у еволюції людини, малюючи картину стародавніх спільнот, у яких артефакти були не просто інструментами виживання, а й маркерами ідентичності й компетентності.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *