В США фізики створили найсильніше магнітне поле у Всесвіті

В США фізики створили найсильніше магнітне поле у Всесвіті


Зіткнення іонів, яке провели вчені на прискорювачі частинок RHIC у Брукгейвенській національній лабораторії США породили магнітне поле, яке існувало частки секунди, але було у 10 тисяч разів потужнішим за магнітні поля, нейтронних зірок, пише Успіх in UA.

У таких лабораторіях як Брукгейвенська, науковці на прискорювачах частинок фактично відтворюють середовище нашого Всесвіту у перші мільйонні частки секунди після Великого вибуху. Тоді було настільки гаряче, що елементарні частинки кварки й глюони ще не «склеїлися» у протони й нейтрони, які складають атомні ядра. Цей стан речовини називається кварк-глюонною плазмою, і його можна отримати у зіткненнях частинок на прискорювачах, що дає можливість перевіряти теорії про еволюцію Всесвіту та шукати невідомі раніше явища.

В США фізики створили найсильніше магнітне поле у Всесвіті

Зокрема вважається, що на кварк-глюонну плазму раннього Всесвіту мали впливати надзвичайно потужні магнітні поля, що змінили б рух частинок та потенційно могли вплинути на розподіл матерії та формування структури Всесвіту. І щоб з’ясувати це питання, фізики Брукгейвенської лабораторії створили для своєї кварк-глюонної плазми надзвичайно потужне магнітне поле, повідомляє nauka.ua.

Нічого особливого для створення магнітного поля дослідники не робили: воно природно виникає під час зіткнень іонів золота й свинцю у прискорювачі частинок, якщо ці іони оминають один одного, а не переживають лобове зіткнення. Але попри потужність магнітного поля, що може виникнути, воно настільки короткотривале, що його важко навіть зареєструвати. Тому завданням фізиків було виявити події появи магнітного поля від зіткнень іонів за тим, якими шляхами пройшли частинки, що утворилися у зіткненні.

Читайте також: Вчені встановили, що вода з’явилася раніше за Сонце

Аналізуючи дані за 2014 і 2016 роки, фізики знайшли потрібні їм події. Так вони вперше підтвердили, що під час непрямих зіткнень іонів виникає магнітне поле величиною до 10^18 гауса (для порівняння, у звичайного домашнього магніту величина магнітного поля складає близько 100 гаусів). Завдяки цьому науковці тепер можуть виміряти й електропровідність кварк-глюонної плазми, використовуючи дані про відхилення польоту частинок під впливом магнітного поля. Науковці сподіваються, що їхній експеримент допоможе дізнатися більше про цей стан речовини, а також вже планують наступні експерименти, але за нижчих енергій зіткнень, у яких утворювані магнітні поля існуватимуть довше.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *