В Італії знайшли “технологічно складний” каное віком 7000 років

В Італії знайшли "технологічно складний" каное віком 7000 років


Виявлення п’яти «технологічно складних» каное в Італії показало, що люди епохи неоліту плавали Середземним морем більше 7000 років тому, пише Успіх in UA.

Каное датуються між 5700 і 5100 роками до нашої ери і є найстарішими в регіоні.

Археологи описують відкриття в неолітичному (пізньому кам’яному віці) селищі на березі озера Ла Мармотта, приблизно в 30 км на північний захід від центру Риму, повідомляє arkeonews.net.

Якість і складність цих доісторичних суден свідчить про те, що в пізньому кам’яному віці відбулося кілька значних досягнень у будівництві човнів задля прокладання шляху для поширення найважливіших цивілізацій стародавнього світу.

Автори відзначають, що поширення неолітичної культури Європою відбувалося переважно вздовж берегів Середземного моря.

«Багато найважливіших цивілізацій Європи виникли на берегах Середземного моря. Фінікійці, греки, римляни та карфагеняни борознили це практично замкнуте море, щоб швидко рухатися вздовж його берегів і між островами», — пишуть вони. 

Автори стверджують, що неолітичні громади досягли Атлантичного узбережжя Португалії приблизно в 5400 році до нашої ери.

«Очевидно, що Середземне море часто використовувалося для подорожей, оскільки човни дозволяли швидке переміщення населення, контакти та обмін товарами», — кажуть автори.

Загальновідомо, що морські торговельні зв’язки існували в Середземному морі в епоху неоліту, хоча досі було незрозуміло, наскільки вміли ці ранні мореплавці справлятися з хвилями.

Переходячи через цю невизначеність, автори нового дослідження проаналізували п’ять викопаних каное, які були виявлені в 7000-літньому поселенні, яке зараз лежить на дні італійського озера.

В Італії знайшли "технологічно складний" каное віком 7000 років

У цьому дослідженні Хуан Ф. Гібаха та його колеги надають нові погляди на історію морських технологій за допомогою аналізу каное в неолітичному селі Ла Мармотта на березі озера поблизу Рима в Італії.

Під час розкопок на цьому місці було знайдено п’ять каное, побудованих із видовбаних дерев (бліндажних каное), датованих між 5700 і 5100 роками до нашої ери. Аналіз цих човнів показує, що вони побудовані з чотирьох різних типів деревини, що є незвичайним фактом, і що вони включають передові будівельні технології, такі як поперечне посилення.

Одне каное також асоціюється з трьома Т-подібними дерев’яними об’єктами, кожен із серією отворів, які, ймовірно, використовувалися для кріплення мотузок, прив’язаних до вітрил або інших морських елементів.

Читайте також: У Хорватії знайшли найстаріший човен ручної роботи

Ці особливості, разом із попередніми експериментами реконструкції, вказують на те, що це були морехідні судна. Висновок підтверджується наявністю на місці кам’яних знарядь, пов’язаних із сусідніми островами.

«Ці каное є винятковими прикладами доісторичних човнів, будівництво яких вимагало детального розуміння структурного дизайну та властивостей деревини на додаток до добре організованої спеціалізованої праці», — сказали дослідники.

Сучасні морські технології та ці каное мають схожість, підтверджуючи теорію про те, що у ранньому неоліті було багато значних досягнень у будівництві човнів. Автори припускають, що поблизу Ла-Мармотта може бути більше човнів, що робить його потенційним місцем для майбутніх досліджень.

«Пряме датування неолітичних каное з Ла-Мармотта показує, що вони є найдавнішими в Середземномор’ї. Це формує безцінне розуміння неолітичної навігації», – додають автори.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *