В Іспанії знайшли 2000-річну бронзову руку з унікальним написом

В Іспанії знайшли 2000-річну бронзову руку з унікальним написом


Дослідники виявили рідкісні докази загадкової стародавньої мови на 2000-річній бронзовій руці, пише Успіх in UA.

Напис на ній є найдавнішим і найдовшим відомим зразком Vasconic.

Його детальний лінгвістичний аналіз говорить про те, що письмо представляє графічну підсистему палеоіспанської мови, яка має коріння в сучасній баскській мові та є першим прикладом васконівської епіграфіки.

Археологи виявили бронзову руку в 2021 році на археологічній ділянці Ірулегі поблизу долини Арангурен у північній частині Наварри в Іспанії, приблизно за 8 км від сучасної Памплони.

Дослідники взялися за розкопки пагорба, на якому також стоять стіни середньовічного замку. Біля підніжжя укріплення виявлено залишки 2000-літнього поселення, повідомляє arkeonews.net.

На порозі одного з будинків, зруйнованих під час серторіанських воєн, у 2021 році робітники знайшли бронзову плиту довжиною приблизно 14,5 сантиметра (5,7 дюйма) і форму руки. Лабораторний аналіз показав, що на пальцях були вигравірувані дивні написи у вигляді 40 символів, розподілених у чотири рядки. Він складався з бронзового листа, вирізаного у формі правої руки в натуральну величину.

Текст, нанесений на цей артефакт, знайдений біля входу в житлову будівлю, трактується як апотропей, знак, що примовляє долю.

В Іспанії знайшли 2000-річну бронзову руку з унікальним написом

Дослідники припустили, що слова, написані на артефакті, можуть бути пов’язані з сучасною баскською мовою. Цей зв’язок підтверджується ідентифікацією баскського терміну «щастя».

Vasconic розмовляв давньоримський народ, який жив у західних Піренеях, головним чином на території сучасної Наварри, а також у частинах іспанських регіонів Ла-Ріоха та Арагон.

Читайте також: У Швейцарії археологи знайшли унікальну броньовану рукавичку XIV століття

Через порівняно невелику кількість зразків доримського письма, знайдених у районах, які колись називали домом Васконів, раніше вважалося, що ці люди жили в дописьменному суспільстві. Однак результати останнього дослідження підтверджують велику кількість доказів, які свідчать про те, що стародавні Васкони були принаймні певною мірою знайомі з письмом і використовували його, підриваючи цю теорію.

Одне слово достатньо схоже на баскське, щоб вважатися «спорідненим», терміном, який припускає можливий зв’язок, хоча це єдиний довгий васконівський текст, знайдений на сьогодні.

«Руку Ірулегі слід розглядати як добре інтегрований елемент у культурний контекст поселення. Рука мала ритуальну функцію, її використовували для залучення удачі, або як жертву місцевому богу чи богині удачі»», — сказав провідний автор дослідження Маттін Айстаран з Університету Країни Басків. 

Однак «відсутність інших порівняльних текстів ускладнює доведення прямого зв’язку між васконською мовою, якою розмовляли в Ірулегі, та сучасною баскською мовою».

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *