На південному сході Ірану археологи виявили докази того, що доісторичні спільноти практикували організоване рибальство і покладалися на море для виживання ще в період палеоліту, пише Успіх in UA.
Відкриття відбулося у Іранська археологічна група під керівництвом Мортази Хессарі розкопала стародавні рибальські знаряддя та морські рештки на місці розкопок Копал в окрузі Даштіарі, розташованому в провінції Сістан-Белуджистан, повідомляє focus.
Команда знайшла кам’яні рибальські гачки, важки для сіток, скупчення мушель та кістки морських тварин поруч з керамічними фрагментами, датованими 4 тисячоліттям до нашої ери.
“Ці знахідки є безпрецедентними для регіону, – заявив Хессарі, наголосивши, – вони надають переконливі археологічні докази систематичного рибальства в доісторичні часи, місці, відомому стародавніми торгівельними зв’язками”.
В одній з особливо показових траншей було знайдено рибальське грузило поряд із рештками молюсків і глиняним посудом, що дає уявлення про технологію і раціон харчування ранніх прибережних громад. Хессарі додав, що лабораторний аналіз може допомогти ідентифікувати водні види, які колись виловлювалися в цій місцевості.
Відкриття відбулися в той час, коли об’єкт перебуває під загрозою знищення через будівництво дороги. Щоб запобігти втраті важливих археологічних даних, Науково-дослідний інститут культурної спадщини і туризму розпочав рятівні розкопки.
Хессарі визнав нагальність ситуації, сказавши: “Ми змагаємося з часом, щоб зберегти критично важливу частину морської спадщини Ірану”.
Узбережжя Макрану, історично відоме як Савахел-і-Маккоран, слугувало ключовим морським сполученням між Близьким Сходом, Південною Азією та Східною Африкою. Завдяки археологічним свідченням, що пов’язують його з давніми торговими шляхами між Персією, Месопотамією та долиною Інду, регіон посідає унікальне місце в історії адаптації людини до прибережного середовища.
Читайте також: На Мальті знайшли 8500-річні докази мореплавства
Нещодавні знахідки свідчать про роль Макрану як центру раннього мореплавства, збирання мушель та морського промислу. Ці відкриття додають цінних знань про те, як стародавні суспільства взаємодіяли з морськими екосистемами і залежали від них задовго до появи письмової історії.
Залишити відповідь