В Австралії знайшли найстаріший глиняний посуд аборигенів

В Австралії знайшли найстаріший глиняний посуд аборигенів


Понад 2000 років тому австралійські аборигени виробляли кераміку на відокремленому острові приблизно в 35 кілометрах від узбережжя Квінсленда, пише Успіх in UA.

На думку дослідників, це відкриття найдавнішого глиняного посуду в Австралії кинуло виклик «стереотипам колонізаторів».

Археологи знайшли 82 уламки кераміки віком від 2000 до 3000 років на острові Лізард (Джігурру), біля узбережжя Крайньої Півночі Квінсленда.

Археологи протягом двох років робили розкопки на глибині 2,4 метра, щоб виявити докази заселення, такі як залишки молюсків і риби, зібраних і з’їдених людьми на острові. Менш ніж за метр під поверхнею команда знайшла десятки черепків кераміки віком від 2000 до 3000 років — найдавнішу кераміку, коли-небудь знайдену в Австралії, повідомляє arkeonews.net.

Фахівці надають докази проживання людини протягом приблизно 6000 років, виявляючи Джігурру як найдавніший відомий офшорний острів, зайнятий на півночі Великого Бар’єрного рифу.

В Австралії знайшли найстаріший глиняний посуд аборигенів

Фрагменти глиняного посуду є найдавнішою надійно датованою керамікою місцевого виробництва, знайденою в Австралії, яка датується періодом до прибуття європейців. Це відкриття перевертає давнє переконання, що перші австралійці не виробляли кераміку або не мали морських технологій для виробництва кераміки протягом тривалого часу.

Дослідники стверджують, що відкриття показує, що аборигени на Джігурру (острів Ящірок) не тільки знали про кераміку за тисячі років до європейської колонізації, але й виготовляли її самі.

Фрагменти кераміки аборигенів, які жили на острові, можуть відкрити «зовсім нову главу в історії Австралії».

«Ці знахідки не тільки відкривають нову главу в австралійській, меланезійській і тихоокеанській археології, але й кидають виклик стереотипам колонізаторів, висвітлюючи складність та новаторство аборигенних громад», — сказав професор Ян Макнівен.

Геологічний аналіз показав, що кераміку виробляли місцево з використанням глини з острова.

Головний дослідник Центру передового досвіду Австралійського біорізноманіття та спадщини (CABAH) Шон Ульм сказав, що відкриття показало, що громади аборигенів у північному Квінсленді мали зв’язки з громадами гончарів Нової Гвінеї.

В Австралії знайшли найстаріший глиняний посуд аборигенів

Незважаючи на труднощі в ідентифікації черепків, Ульм каже, що це, ймовірно, маленькі горщики.

«Тонкостінні уламки можуть свідчити про те, що посудини [є] простими кулястими горщиками з вивернутим або вигнутим краєм, який зазвичай потовщується на краю/шийці/плечі та поступово стоншується до основи. Однак, оскільки розмір вибірки досить малий, а фрагменти сильно подріблені, все потребує додаткового дослідження для підтвердження. За нашими оцінками, отвір одного становить трохи більше 20 см, однак, враховуючи, що уламок обода становить менше 3% від загального краю, це лише приблизне значення», – зауважує фахівець.

Читайте також: У Києві знайшли кераміку раннього залізного віку

Стародавні аборигени відомі такими технологіями, як пастки для риб, управління вогнем і каное з кори.

«[Але] ніхто не думав, що аборигени виготовляють кераміку. Австралія, здається, була єдиним континентом у світі, де ніколи не було гончарних традицій», — сказав професор Макнівен.

Однак, незважаючи на відкриття, інші запитують, навіщо аборигенам знадобилася кераміка.

Дослідники кажуть, що відкриття показує, що громади аборигенів у Північному Квінсленді мали зв’язки з громадами гончарів Нової Гвінеї.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *