У Південній Африці знайшли термітники віком понад 30 тисяч років

У Південній Африці знайшли термітники віком понад 30 тисяч років


У Південній Африці вчені знайшли термітники віком понад 30 тисяч років, які досі населені, пише Успіх in UA.

Вони є найстарішими з відомих діючих термітників.

Дослідники з Університету Стелленбос кажуть, що вік деяких гнізд, розташованих біля річки Буффелс у Намакваленді (посушливий регіон Намібії), становить 34 тис. років. Такі дані були отримані шляхом вуглецевого датування.

“Ми припускали, що вони старі, але не настільки”, — каже голова дослідження Мішель Френсіс.

За її словами, знайдені термітники були побудовані в той час, коли шаблезубі кішки та шерстисті мамонти бродили по інших частинах Землі, а більша територія Європа та Азії була вкрита льодом. Ці термітники передували навіть деяким із найбільш ранніх наскельних малюнків у Європі.

Раніше вчені знаходили скам’янілі термітники, датовані мільйонами років тому. Найстаріші ж житлові термітники до цього знаходили в Бразилії, їм було близько 4 тис. років. Ці будови видно навіть із космосу, повідомляє focus.ua.

Термітники Намакваленда є подобою “житлового комплексу”, і дані вчених показують, що вони були постійно заселені термітами.

Термітники — звичне явище для ландшафту цієї частини Намібії, але ніхто й не підозрював про їхній вік, доки зразки гнізд не доправили в Угорщину. Там дослідники провели радіовуглецеве датування.

Найбільші гнізда термітів відомі як “heuweltjies”, що перекладається з мови африкаанс, як “маленькі пагорби”. Варто зазначити, що в діаметрі ці “пагорби” сягають 30 метрів, а самі гнізда термітів розташовуються на глибині 3 метрів.

Для того, щоб взяти зразки команді довелося розкопати частини наземних курганів, а терміти перейшли в “аварійний режим” і почали заповнювати ями. Після дослідження вчені реконструювали кургани, щоб захистити термітів від хижаків, наприклад, трубкозубів.

Читайте також: Вчені встановили, яка істота потопила корабель Колумба

Робота також дала змогу вченим зазирнути в доісторичний клімат. Як виявилося, регіон був у минулому більш вологим місцем, коли терміти будували свої кургани.

Терміти-жнеці, який мешкають у регіонах Південної Африки, є експертами в уловлюванні зберіганні вуглецю. Річ у тім, що терміти збирають гілки та іншу мертву деревину і закопують її глибоко під поверхнею землі. Таким чином скорочується кількість вуглецю, що викидається в атмосферу.

Також це дуже корисно для ґрунту — більша кількість польових квітів росте на термітниках, навіть у тих регіонах, де вкрай мало дощів.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *