У Чилі знайшли дерев’яну табличку із загадковим шрифтом

У Чилі знайшли дерев’яну табличку із загадковим шрифтом


На острові Пасхи було знайдено дерев’яну табличку із загадковим шрифтом «ронгоронго», пише Успіх in UA.

Це відкриття кидає виклик попереднім припущенням про його походження та змушує переглянути його датування.

На думку експертів, це відкриття підтверджує теорію про те, що письмо ронгоронго є однією з небагатьох незалежно винайдених систем письма. Дерев’яна табличка разом із трьома іншими є частиною колекції в Римі, повідомляє arkeonews.net.

Табличка була серед чотирьох інших, знайдених католицькими місіонерами в 1869 році. Нещодавнє радіовуглецеве дослідження, проведене на цих табличках в Болонському університеті, пролило світло на їхнє походження. Примітно, що деревину однієї таблички було зрубано між 1493 і 1509 роками, тобто задовго до приходу європейців у 1720-х роках.

Рапа-Нуї, який розташований майже за 2400 миль (3800 кілометрів) від узбережжя Чилі, був заселений людьми між 1150 і 1280 роками. Хоча європейці прибули в XVIII столітті, вони не звертали увагу на місцеве письмо на основі гліфів до 1864 року.

Складні гліфи письма “ронгоронго” не схожі на будь-яку іншу систему письма, знайдену в Європі, що свідчить про оригінальне створення народу Рапа Нуї. Серед написів ронгоронго, які збереглися, є 27 дерев’яних табличок із приблизно 15 000 символів і понад 400 різними гліфами. Однак розшифровка цієї стародавньої мови залишається незрозумілою таємницею.

У Чилі знайшли дерев’яну табличку із загадковим шрифтом

Аналіз також показав, що деревина на найдавнішій табличці походить від немісцевих порід дерев. Це відкриття викликає питання про екологічне минуле острова та ресурси, доступні його стародавнім мешканцям.

Якщо додаткові дослідження підтвердять, що писемність ронгоронго передує контактам з Європою, це буде ще один незалежний винахід писемності в історії людства. Це поставило б народ Рапа-Нуї в один ряд з шумерами, єгиптянами та китайцями, усі з яких розробили власні унікальні системи письма.

Читайте також: Вчені дослідили магічні єгипетські тексти IV-XII століть

Рапа-Нуї славиться своїми археологічними таємницями, зокрема масивними кам’яними головами, відомими як моаї, і багато людей намагалися — але не змогли — розшифрувати письмо ронгоронго.

«Кажучи, якщо ви запозичуєте систему письма, ви зберігаєте її якомога ближче до оригіналу», — сказала провідний автор дослідження Сільвія Феррара, філолог з Болонського університету.

Рафал Вєчорак, хімік з Варшавського університету, який вивчав інші таблички з острова Пасхи з написом “ронгоронго”, захоплений наслідками результатів датування, отриманих німецькими та італійськими вченими. А саме натяк, що європейські контакти не мали нічого спільного з винаходом письма тут. Але він також зазначає, що будуть потрібні додаткові дослідження, щоб остаточно довести цю справу.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *