У Чехії знайшли унікальний 1000-річний ковзан із кістки тварини

У Чехії знайшли унікальний 1000-річний ковзан із кістки тварини


Археологи з центрально-моравського міста Пржеров у Чехії оголосили про унікальне відкриття, пише Успіх in UA.

Проводячи розкопки в центрі міста, вони знайшли ковзан із кістки тварини, віком приблизно 1000 років.

У Пршерові, місті на річці Бечва, фахівці з Музею Коменського проводили рятувальні розкопки в підвалі будинку на Верхній площі міста, повідомляє arkeonews.net.

Ковзани виготовляли з кістки тварини, ймовірно, п’ясткової (гомілкової) коня. Фрагменти кераміки, знайдені навколо леза, датують його Х або ХІ століттям.

Ця знахідка пропонує рідкісний погляд на винахідливість і повсякденне життя ранньосередньовічних суспільств.

Археолог Зденек Шенк каже, що він, швидше за все, був виготовлений із гомілки коня.

«Предмет має специфічну форму. З одного боку він вигнутий у вигляді наконечника, у якому просвердлено отвір, а ззаду є ще один отвір. У них протягували ремінь, яким ковзани кріпили до черевика чи дерев’яних санок», – говорить фахівець.

У Чехії знайшли унікальний 1000-річний ковзан із кістки тварини

На відміну від своїх сучасних аналогів, які використовувалися для відпочинку, ці стародавні клинки служили більш практичним цілям, пояснює Шенк. 

«Люди того часу не використовували б їх для катання на ковзанах. Замість цього вони човгали по замерзлих поверхнях за допомогою палиць або навіть прикріплювали їх до саней для транспортування вантажів по льоду», — уточнює він. 

Кістяний ковзан – не перший подібний предмет, знайдений у Пршерові. Подібну знахідку було зроблено там у 2009 році, і протягом багатьох років у ширшій частині міста було знайдено більше таких ковзанів. Зденек Шенк каже, що це, ймовірно, пов’язано з її розташуванням.

«Верхня площа розташована на пагорбі з видом на річку Бечва. У ті часи поселення зосереджувалися вздовж рукавів річки, через що зимові подорожі по замерзлій воді були необхідністю», – пояснює він.

Читайте також: У Польші знайшли петлі для пояса у формі людей, датовані XV-XVI століттями

Шенк підкреслює, що Пршеров не один такий у цих відкриттях. 

«Подібні «ковзани», зроблені з кісток великої рогатої худоби або коня, були знайдені по всій Європі, зокрема в центральних і північно-західних регіонах, таких як Скандинавія. Цікаво, що багато з цих знахідок датуються Х століттям і часто з’являються в поселеннях вікінгів», – зауважив фахівець.

Тисячолітній ковзан, знайдений археологами в Пршерові, незабаром буде показаний публіці. Кістяний ковзан буде виставлено в музеї Коменського в замку Пршеров.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *