Поблизу Майорки знайшли унікальну амфору, втрачену під час аварії корабля у IV столітті

Поблизу Майорки знайшли унікальну амфору, втрачену під час аварії корабля у IV столітті


Перший глибокий аналіз вантажу затонулого римського корабля IV століття, знайденого біля узбережжя Майорки, дозволив виявити новий тип амфори, пише Успіх in UA.

Завдяки винятковому збереженню корпусу та вантажу корабельна аварія Ses Fontanelles, сліди якої випадково виявили поблизу одного з туристичних пляжів на острові, вдалося знайти згаданий унікальний артефакт.

Зокрема, затонулий корабель був виявлений за 65 метрів від узбережжя туристичного пляжу поблизу столиці Майорки Пальми.

Дослідники застосували багатосторонній підхід до аналізу, використовуючи петрографічний аналіз для визначення походження амфор, аналіз залишків для визначення їх вмісту та аналіз деревини та рослин у трюмі корабля, повідомляє arkeonews.net.

Дослідники виявили колекцію керамічних предметів, переважно амфор, які використовувалися для зберігання та транспортування різноманітних предметів у вантажному відділенні корабля.

Згідно з петрографічною експертизою амфор, судно, швидше за все, припливло з регіону Картахена, який розташований на південному сході Піренейського півострова .

Їм вдалося визначити, що човен, ймовірно, відплив з вантажем рибного соусу, оливкової олії та вина в чотирьох різних типах амфор, включно з однією, яку раніше ніде не знаходили. На честь місця знахідки її назвали амфорою Ses Fontanelles I.

Значним відкриттям у результаті дослідження є визнання нового виду амфори, знайденої лише в цьому місці. Нещодавно ідентифікована амфора більша та важча за інші, і вона в основному використовувалася для транспортування рослинної олії.

Поблизу Майорки знайшли унікальну амфору, втрачену під час аварії корабля у IV столітті

На піднятих амфорах із корабельної аварії є написи під назвою tituli picti, які містять важливі подробиці про те, звідки прийшли предмети, що вони являли собою та кому вони належали. Ці написи говорять нам, що виробниками амфор були Аузоній і Алунні.

У той час, коли це судно перевозило вантажі, ліквамен був рибним соусом, відмінним від гаруму , ферментованої рибної приправи, яка була всюдисущою в римських закусках.

Аналіз показує, що цей рибний соус виготовлявся в основному з анчоусів (Engraulis encrasicolus), іноді з додаванням сардин.

З іншого боку, аналіз органічних залишків дає інформацію про вміст різних амфор. Деякі демонструють докази продуктів тваринного походження, можливо, пов’язаних з рибним соусом , а також похідних від винограду, які могли використовуватися як приправа. Амфори з плоским дном, зі свого боку, містили сліди рослинної олії, а в одному випадку навіть оливки, збережені в речовині на основі винограду.

Читайте також: У Греції виявили свідчення десяти стародавніх корабельних аварій

Матеріали, які пішли на виготовлення корпусу корабля, були ретельно вивчені. Твердіші породи дерева, такі як ялівець, олива та лавр, використовувалися для складання, тоді як сосна використовувалася для основних частин. Гілки винограду та інші рослини використовувалися як наповнювач і для захисту вантажу під час плавання.

Завдяки винятковій збереженості корпусу й вантажу, а також згаданим раніше написам на амфорах ця корабельна аварія виділяється серед інших знахідок у Середземному морі та пропонує важливе уявлення про динаміку пізньоантичної торгівлі.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *