Вчені визначили походження однієї з найдавніших ігр у світі

Вчені визначили походження однієї з найдавніших ігр у світі


Археологи давно сперечалися щодо походження гри “58 лунок”, яка є однією з найдавніших, але нове дослідження може покласти дебатам кінець, пише Успіх in UA.

Учені не тільки спростували теорію про походження гри, а й виявили її вплив на торгові мережі.

Традиційно вважається, що одна з найдавніших відомих ігор у світі, “58 лунок”, вперше з’явилася в Стародавньому Єгипті у другому тисячолітті до нашої ери. Однак нещодавні археологічні знахідки на Південному Кавказі того ж періоду ставлять під сумнів цю думку і пропонують нові погляди на походження гри, повідомляє focus.ua.

У “58 лунок”, яку часто називають “гончими і шакалами” через те, що ігрові фігурки нагадують голови тварин, грали з середини бронзового до залізного віку. У грі використовується дошка, спеціально виготовлена або вирізана на плоскій поверхні, з 58 отворами, розташованими у певному порядку.

Гравці, використовуючи по п’ять кілочків, по черзі пересували свої фігури вздовж отворів, причому деякі отвори були з’єднані лініями, які діяли як жолоби і сходи, просуваючи або перешкоджаючи просуванню залежно від удачі або стратегії. Кількість ходів за раунд зазвичай визначалася киданням гральних кісток або іншими подібними методами.

Вчені визначили походження однієї з найдавніших ігр у світі

На сьогодні виявлено близько 80 дощечок, які виставлені в музеях по всьому світу. Ці дошки, знайдені в таких регіонах, як Єгипет, Левант, Месопотамія, Іран та Анатолія, допомагають датувати і визначати історичний контекст гри.

Найдавніша відома дошка походить з гробниці поблизу Луксора, Єгипет, і датується періодом правління фараона Ментухотепа II (2060-2009 рр. до н. е.). Іншу важливу дошку знайшли в Кюльтепе, Анатолія. Вона датується приблизно 1885-1836 роками до нашої ери.

Попри єгипетське походження цих знахідок, деякі вчені припускають, що гра могла виникнути в південно-західній Азії, де в неї широко грали і вона залишалася популярною протягом тривалого періоду.

Читайте також: Науковці розкрили одну з таємниць скарбу Кримського ханства, знайденого на Одещині

На користь цієї теорії свідчать нещодавні дослідження археологів Вальтера Кріста та Рахмана Абдуллаєва, які виявили докази з Азербайджану, що вказують на присутність гри вже наприкінці третього — на початку другого тисячоліття до нашої ери. Це передувало її появі в Єгипті і свідчить про те, що регіональні взаємодії в південно-західній Азії сприяли її поширенню.

У дослідженні Кріста та Абдуллаєва наводиться приклад Національного заповідника Гобустан біля Каспійського моря, де дошку виявили у 2015 році. Ця дошка, що характеризується неглибокими заглибленнями, з’єднаними вузькими каналами, нагадує інші дошки з 58 отворами, знайдені в південно-західній Азії та Єгипті. Додаткові знахідки з Агдашдюзю, Єні-Тюркана та Дюбенді ще більше підтверджують широке розповсюдження та довговічність гри в цьому регіоні.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *