Вчені продовжують шукати докази існування “Троянського коня”, пише Успіх in UA.
Згідно з легендою, ахейці на чолі з Агамемноном і такими героїчними воїнами, як Ахілл, провели 10 років в облозі Трої, не зумівши прорвати оборону міста. Вдаючи, що здалися, нападники відпливли до сусіднього острова, залишивши масивного дерев’яного коня, наповненого солдатами.
Вважаючи, що гігантська статуя була жертвою богу Афіні, троянці провели коня через міські ворота в беззахисне серце свого міста, не підозрюючи про ворогів, які ховалися в його череві. Коли настала ніч, грецькі солдати зійшли зі своїх коней і спустошили Трою, поклавши кінець війні.
Однак археологи ще й досі не знайшли вагомих доказів Троянської війни, не кажучи вже про головний атрибут її фіналу.
Те, що ми знаємо, так це те, що Троя, ймовірно, була назвою міста бронзового віку, розташованого на території теперішнього Гісарлика на заході Туреччини. Відкрите німецьким дослідником Генріхом Шліманом у 1870-х роках, це місце виявило невелику кількість наконечників стріл і докази вогню в шарі грунту, датованого приблизно 1200 роком до нашої ери, що приблизно збігається з датою, згаданою Гомером у його епічній поемі « Іліада».
Що стосується великого коня, то Гомер лише побіжно згадує його в «Одіссеї», а перший суттєвий опис події можна знайти в «Енеїді», складеній римським поетом Вергілієм більш ніж через тисячоліття після того, як цей план нібито було виконано. Більшість сучасних археологів скептично сприймають слова, наполягаючи, що гігантський кінь був швидше метафоричним.
Наприклад, доктор Арманд Д’Ангур з Оксфордського університету пояснив, що «археологічні дані показують, що Троя справді була спалена; але дерев’яний кінь — це фантастична байка, можливо, натхненна тим, як стародавні облогові машини одягали вологими кінськими шкурами, щоб уникнути їх підпалу».
Іншими словами, міфічний троянський кінь, можливо, був більше схожий на таран або інші бойові машини, які дозволили ахейцям отримати доступ до Трої набагато менш витонченими засобами, ніж припускає історія. Однак, на жаль, дуже малоймовірно, що археологи коли-небудь знайдуть залишки такого пристрою, оскільки дерев’яні артефакти давнини, як правило, розкладаються задовго до того, як їх вдасться виявити.
Читайте також: Українські науковці показали срібний глечик ХІХ століття із зображенням міфічного коня
Незважаючи на це, ідея троянського коня укорінилася в сучасній культурі та мові, навіть давши назву різновиду комп’ютерного шкідливого програмного забезпечення, яке вторгається в систему, маскуючись під нешкідливий фрагмент коду. Якою б дивною не здавалася оригінальна ідея, ця концепція є ідеальною метафорою для чогось, що вторгається та руйнує зсередини.
Можливо тому стародавні поети винайшли троянського коня, щоб показати спосіб, у який Агамемнон і компанія знищили місто Трою.
Залишити відповідь