Вчені розкрили таємницю срібних браслетів матері фараона Хеопса, знайдених в гробниці в Гізі

Вчені розкрили таємницю срібних браслетів матері фараона Хеопса, знайдених в гробниці в Гізі


Виявлення срібних браслетів у гробниці цариці Хетефери I, дружини фараона Снофру і матері фараона Хеопса, стало великою несподіванкою для дослідників, пише Успіх in UA.

Дослідники провели аналіз браслетів, знайдених у гробниці королеви Хетефери I. Це перший аналіз колекції за десятиліття.

Браслети, виявлені в непошкодженій гробниці цариці Хетефери I. (бл. 2589-2566 рр. до н. е.), являють собою найбільшу та найвідомішу колекцію срібних артефактів Стародавнього Єгипту. Оскільки срібло рідко зустрічається в єгипетських археологічних записах аж до середньої бронзової доби, браслети є свідченням королівського привілею, повідомляє arkeonews.net.

Новий аналіз браслетів показує, що срібло, яке в них використовується, швидше за все, походить з копалень Кіклад, групи грецьких островів в Егейському морі.

Вчені розкрили таємницю срібних браслетів матері фараона Хеопса, знайдених в гробниці в Гізі

Це особливе відкриття. Наскільки нам відомо, браслети свідчать про найдавнішу торгівлю між Єгиптом і Грецією.

Оскільки в Єгипті не вистачало місцевих джерел срібної руди, експерти припустили, що срібло королеви могло бути виділено з багатих на срібло золотих руд або імпортовано з Біблосу, що в сучасному Лівані. Проте останнім часом браслети не аналізувалися, тому кожна з цих теорій залишилася недоведеною.

Група експертів під керівництвом Карін Совада (кафедра історії та археології Університету Маккуорі, Сідней, Австралія) проаналізувала зразки браслетів із колекції, яка зараз зберігається в Музеї образотворчих мистецтв у Бостоні, і опублікувала свої висновки в Journal of Archaeological Science: Доповіді.

Згідно з анотацією до статті, команда використовувала об’ємний XRF, мікро-XRF, SEM-EDS, рентгенівську дифрактометрію та MC-ICP-MS для отримання елементного та мінералогічного складу та співвідношення ізотопів свинцю, щоб зрозуміти природу та металургійну обробку металу і визначити можливе джерело руди. Виявилося, що шматки складаються зі срібла з домішками міді, золота, свинцю та інших елементів. Мінералами є срібло, хлорид срібла та можливий слід хлориду міді.

Вчені розкрили таємницю срібних браслетів матері фараона Хеопса, знайдених в гробниці в Гізі

Джерело срібних (Ag) руд можна відстежити, дослідивши співвідношення ізотопів свинцю (Pb) у зразку. Дослідники фактично порівняли ізотопний склад свинцю у зразку з тими, що є в базі даних галеніту (PbS), яка включала близько 7000 населених пунктів, розташованих між Атлантичним океаном та Іраном. Несподіванкою стало те, що співвідношення ізотопів свинцю узгоджуються з рудами Кіклад (Егейські острови, Греція) і меншою мірою з Лавріона (Аттика, Греція), і не були розділені на золото чи електрум, як пропонувалося раніше.

Читайте також: У Синайській пустелі знайшли 3500-річний будинок фараона Тутмоса ІІІ

«Хоча схожість у ізотопному складі свинцю спостерігається в малоймовірних джерелах, таких як Самос і Туніс, які невідомі виробництвом Ag», згідно зі статтею, «найзначніші елементи походять з Кіклад (Серіфос, де більше влучень, Анафі та Кеа-Кіфнос), і меншою мірою з копалень Лавріон (район Аттики в центральній Греції)».

Історичні джерела розповідають про імпорт срібла в Єгипет під час правління чоловіка Хетеферес, Снофру, але це досі не підтверджено.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *