Науковці запропонували нову гіпотезу щодо виникнення перших континентів Землі, яка пояснює, як у давні часи нашої планети сформувалися материки, пише Успіх in UA.
Дослідження стверджує, що перші континенти виникли на основі підняття великих ділянок гранітної кори, які формувалися над гігантськими підземними «суперплюмами», повідомляє noworries.news.
Група геологів із США, Австралії та Китаю використала дані про склад стародавніх гірських порід Західної Австралії, вік яких сягає 4 мільярдів років. Аналіз ізотопів та хімічний склад цих порід вказують, що перша континентальна кора формувалася в умовах підвищеної температури та тиску, коли через мантію підіймалися гігантські гарячі плюми, плавлячи й перетворюючи гірські породи.
Дослідники вважають, що ці процеси започаткували утворення «протоконтинентів», які поступово ставали більшими й складнішими впродовж мільйонів років.
«Наші результати свідчать, що рухи мантії та надходження тепла з глибини планети були ключовими для розвитку ранньої континентальної кори», — зазначає співавтор роботи, професор Тім Джонсон з Університету Кертін.
Геологічна модель команди демонструє, що підняття кори спричиняло руйнування і перероблення давніх океанічних порід, в результаті чого з’являлися нові гранітні структури — основа майбутніх материків. Такий механізм дозволяє пояснити особливості ізотопного складу найдавніших континентальних порід на Землі.
Читайте також: Вчені з’ясували, як насправді формувалися континенти на Землі
Науковці наголошують, що дослідження ранньої історії земної кори дає змогу зрозуміти не тільки процеси формування планети, а й перспективи для пошуку подібних механізмів на інших скелястих планетах Сонячної системи.






Залишити відповідь