У Тихому океані з’явився організм, який поїдає пластик

У Тихому океані з'явився організм, який поїдає пластик


Дослідники виявили у величезній купі сміття живий організм, що поїдає пластикові відходи, пише Успіх in UA.

Відтоді, як люди вперше винайшли і виробили пластик, минуло понад 150 років, і за цей час він встиг стати справжньою проблемою для всього живого на Землі та планети загалом.

Дедалі більше досліджень показують, що мікроскопічні частини пластику буквально захопили планету — їх виявили у воді, ґрунті та повітрі, а також у тілах птахів, людей і тварин як на суші, так і в океані, повідомляє focus.ua

Стурбованість вчених також викликає величезна пляма сміття, що дрейфує в Тихому океані, яка загрожує здоров’ю місцевих екосистем. Тепер міжнародна група морських учених виявила грибок, що переноситься океаном, який поїдає пластикове сміття, що міститься у Великій тихоокеанській сміттєвій плямі.

Грибок отримав назву Parengyodontium album і був виявлений дослідниками серед тонких шарів інших мікробів, які живуть усередині та навколо плавучої пластикової купи в північній частині Тихого океану. Автори дослідження зазначають, що це вже четвертий морський гриб, здатний поглинати й розщеплювати пластикові відходи.

Вчені вивчили грибок і дійшли висновку, що він здатний специфічно руйнувати поліетилен на основі вуглецю, що піддається впливу ультрафіолету. Зазначимо, що саме цей вид пластику є найбільш поширеним і часто використовуваним для споживчих товарів, зокрема пляшок для напоїв і пакетів для продуктів. Попередні дослідження також показали, що саме поліетилен є найпоширенішою формою пластикових відходів, що забруднюють земні океани.

Читайте також: На Сумщині налагодили виробництво сиру із грибами шиїтаке, які покращують пам’ять

За словами провідної авторки дослідження, морської біологині та біогеохімікині з Королівського інституту морських досліджень Нідерландів Анніки Ваксмаа, більш ранні дослідження показали, що ультрафіолет сам по собі здатний механічно руйнувати пластик. Але нові результати показують, що він також сприяє біологічному розщепленню пластику морськими грибками.

Земні океани переповнені руйнівними пластиковими забруднювачами, а тому утримання від використання пластику, ймовірно, є однією з найкращих стратегій щодо стримування цього забруднювача. Водночас вчені все ще намагаються розробити ефективні стратегії, що дають змогу пом’якшити наслідки забруднення і видалити сміття, яке засмічує водні шляхи Землі.

На жаль, це завдання із зірочкою, оскільки видалити вже наявне пластикове сміття з океану — не так уже й просто. Наприклад, траловий промисел пластику великими сітками може потривожити морське життя, а спроби зробити це самі по собі є дорогими та часто марнотратними.

Читайте також: У Червоному морі знайшли давні організми, які існували ще 3,7 млрд років тому

За словами вчених, у світлі цих подій виявлення грибка, здатного прискорити процес розкладання пластику, є новим дивовижним поворотом. Однак і він не стане панацеєю. Результати показують, що вирощений у лабораторії гриб здатний руйнувати оброблений ультрафіолетом пластик зі швидкістю близько 0,05% на день. Це вже щось, але бактеріям знадобиться багато часу, щоб впоратися з Великою тихоокеанською плямою сміття.

Водночас учені вважають, що на планеті може існувати більше організмів, здатних утилізувати пластик, нам лише слід їх знайти.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *