Понад сто років на фермі в норвезькому місті Тенсберг археологи розкопали різьблений дубовий корабель з останками двох жінок, похованих з різноманітними артефактами, від одягу та інструментів до домашньої худоби та фрагментів текстилю, пише Успіх in UA.
Серед знахідок був рідкісний шматок тканини, який містить одне з єдиних відомих зображень вікінга в рогатому шоломі.
Корабельне поховання “Осеберг” вчені датували приблизно 834 роком нашої ери. Археологи, як ті, що працювали під час відкриття, так і пізніші дослідники, помітили, що в центральній поховальній камері знаходився фрагмент текстилю, відомого тепер як Гобелен з Осеберга, повідомляє focus.ua.
На збереженому фрагменті розміром приблизно 16 на 23 сантиметри виткані зображення людей, тварин і возів. Текстиль, створений з вовни, шовку та льону, спочатку був пофарбований натуральними пігментами — слабкі сліди червоного кольору все ще помітні в певних геометричних візерунках на тканині.
Хоча фрагмент і понівечений, він вказує на складну сцену з фігурами людей і тварин, возами, будівлями і, можливо, священним деревом. Деякі експерти вважають, що це може бути похоронна процесія до Іґґдрасілля, міфічного дерева життя скандинавів.
Одяг та зброя на фігурах вказують на церемоніальне значення, в якому беруть участь як чоловіки, так і жінки. Лінійний стиль оповіді твору викликав порівняння з гобеленом Байє, створеним століттями пізніше у Франції, хоча до наших днів дійшли лише фрагменти гобелена.
Читайте також: Вчені виявили джерело стереотипів про вікінгів
Особливо інтригуючою деталлю на фрагменті є зображення рогатого шолома — риса, яка викликає дискусії серед істориків. Хоча більшість металевих шоломів вікінгів, знайдених археологами, не мають рогів, наявність такого дизайну на гобелені підвищує ймовірність того, що церемоніальні рогаті шоломи могли існувати.
Дехто припускає, що фігура може зображати берсерка, воїна з надприродними асоціаціями у скандинавських легендах. Тканина залишається під опікою Музею епохи вікінгів в Осло, де дослідники продовжують працювати над відновленням її первісної форми за допомогою цифрових методів.
Залишити відповідь