Науковці з’ясували, коли з’явився перший вогонь на Землі

Науковці з'ясували, коли з'явився перший вогонь на Землі


Земля — єдина відома нам планета, на якій коли-небудь горів вогонь. Найгарячішою планетою в Сонячній системі вважається Венера, і на її поверхні також можуть бути вулкани, що викидають гарячу магму, однак, на думку вчених, там ніколи не було пожеж, пише Успіх in UA.

Це стосується й інших планет, що оточують Землю, або будь-якої іншої зірки.

Фактично, протягом мільярдів років історії Землі просто не було вогню. На думку вчених, минули мільярди років, перш ніж умови для вогню на планеті стали взагалі можливими, а перші мешканці нашої планети жили у світі без вогню значно довше, ніж раніше вважали вчені, повідомляє focus.ua.

Земні вулкани дійсно могли виробляти “вогняні фонтани”, а з газового вулканічного виверження могли з’являтися язики полум’я. Однак усе це не було справжнім вогнем, а лише магмою, яку виштовхували вгору і розпилювали з жерла.

Дослідники вважають, що 2,4 мільярда років тому атмосфера Землі, ймовірно, являла собою лише густий серпанок метану, що і стало основною причиною виникнення на планеті бактеріального життя. Після відбулася Велика окислювальна подія — у цей період стародавні ціанобактерії почали виробляти енергію із сонячного світла, виділяючи кисень в атмосферу.

Унаслідок цього молекулярний кисень уперше почав накопичуватися в земній атмосфері, проте його концентрації все ще було недостатньо для загоряння. Велика окислювальна подія, яку іноді називають кисневою катастрофою, імовірно, занурила Землю в глибоку заморозку, оскільки кисень дестабілізував метан, очистивши його і знищивши парниковий ефект. У результаті Земля стала холодною і позбавленою вогню.

Вчені відзначають, що перші викопні свідоцтва вогню, які ми маємо сьогодні, відносяться до середнього ордовицького періоду — тобто мільярди років потому. Що стосується вогню, тут є золота середина: за вмісту кисню нижче 13% рослинна речовина просто не зможе горіти, але за кисню 35% ці речовини горітимуть так добре, що ліси просто не зможуть рости та підтримувати себе.

Читайте також: Науковці з’ясували, якими способами насправді давні люди добували вогонь

Відомо, що ордовицький період, близько 470 мільйонів років тому, приніс перші зміни — мохи та лишайники почали виробляти значно більше кисню. Зрештою його концентрація стала достатньою, щоб викликати пожежі.

Дослідники також виявили перше викопне свідоцтво вогню на Землі й воно датоване всього близько 42 мільйонів років тому і являє собою деревне вугілля, знайдене в породах цього періоду. Однак, оскільки рівень кисню все ще сильно коливається, перші масштабні лісові пожежі сталися тільки близько 383 мільйонів років тому і відтоді вони стали справжнім жахом.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *