Українські вчені досліджують розповсюдження силіконів в Антарктиці

Українські вчені досліджують розповсюдження силіконів в Антарктиці


Протягом нинішнього антарктичного сезону, зокрема березня-квітня 2024 року, вчені НАНЦ відібрали зразки з різних середовищ (повітря, ґрунти, рослинність тощо) в межах великого міжнародного дослідження щодо розповсюдження силіконів в Антарктиці, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Національного антарктичного наукового центру у Facebook.

Цей проєкт реалізується спільно з Silicones Europe – некомерційною торговельною організацією, що представляє всіх основних виробників силіконів у Європі.

Мета дослідження – визначити, чи присутні циклічні леткі метилсилоксани в різних середовищах на Антарктичному півострові та навколо нього (район станції “Академік Вернадський”).

Українські вчені відібрали такі зразки:

  • повітря. У січні на нашому острові Галіндез, а також на прилеглих островах було встановлено 5 пасивних пробовідбірників повітря. Через 3 місяці науковці витягли з них фільтри для подальшого аналізу в лабораторії;
  • донні відклади. За допомогою донного черпака було відібрано 5 зразків з морського дна поблизу нашої станції;
  • антарктичні ґрунти та мохи. На різних островах навколо станції їх відібрано по 5 зразків;
  • фітопланктон. З борту “Ноосфери” та з моторних човнів вчені відфільтрували з океанських вод 10 зразків цих рослинних організмів;
  • антарктичний криль. Знайти місця концентрації крилю в Південному океані – нелегке завдання, навіть якщо ганятися за ним великим дослідницьким судном:) Але врешті-решт наші вчені за допомогою ехолокатора визначили зони його скупчення і спеціальними сітками відібрали 4 зразки цього важливого для харчового ланцюга Антарктики організму.

Ізабель Зауермільх, старший консультант проєкту, яка працювала над відбором зразків з українськими вченими, високо оцінила їхню роботу.

“Я вдячна команді науковців за ретельне документування діяльності, чітке дотримання стандартних операційних процедур та суворих заходів для уникнення забруднення зразків. Їхній професіоналізм і відданість справі забезпечили цілісність і надійність наших даних протягом всієї експедиції. Я з нетерпінням чекаю на майбутню співпрацю і подальший внесок у наукові дослідження”, – зазначила вона.

Усі зразки були належно зафіксовані й нині на борту “Ноосфери” прямують до Кейптауна (Південно-Африканська Республіка ). Після прибуття судна у травні їх відправлять до Норвегії . Там вчені проаналізують, чи присутні в пробах циклічні леткі метилсилоксани і в яких концентраціях.

Читайте також: В Антарктиді поблизу української станції виявили рекордну кількість пінгвінів

До кінця 2024 року науковці очікують отримати перші результати дослідження. Вони допоможуть оцінити масштаб розповсюдження силіконів у навколишньому середовищі. Вивчення того, чи присутні ці речовини в Антарктиці, дасть змогу зрозуміти, чи переносяться вони повітрям і водою на великі відстані.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *