В Україні показали скіфські золоті прикраси у формі сфінкса

В Україні показали скіфські золоті прикраси у формі сфінкса


Представники Національного музею історії України показали приклад скіфських золотих прикрас у формі сфінкса, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.

Їх знайшов далекого 1898 року Вікентій Хвойка в кургані № 2 поблизу урочища Галущине (с. Пастирське Черкаської обл.). Чотири золоті пластинки майже квадратні (38 мм), вирізані за контуром зображення.

У центрі композиції – людська голова із зачесаним назад волоссям. Обличчя грубувате: великі очі з акцентованими зіницями, ніс прямий, рот овальний, обведений тоненьким пружком. Під підборіддям сфінкса – опукла дуга, яка нагадує гривну, а нижче – рельєфний прямокутник, можливо, підвіска. До голови з двох боків прилягають крила, показані рельєфними дугоподібними лініями. Під крилами зліва і справа зображені у профільному ракурсі левині тулуби. Їх вигини з двох боків підкреслені хвостами.

Пластинки знайдено у пограбованому похованні, а за характером супровідних речей важко зрозуміти чоловікові чи жінці вони належали. Огляд пам’яток із зображенням сфінксів свідчить, що образ міфічної істоти найбільш властивий для декоративного оформлення жіночого вбрання. Але подібні знахідки є і в похованнях чоловіків.

Читайте також: У Румунії розкрили таємницю напису на бронзовій статуї сфінкса ІІІ століття

Така інтерпретація образу сфінкса – одна з особливостей декоративного мистецтва Північного Причорномор’я. Можливо, саме у такий спосіб відображено подвійну сутність міфічної істоти. Вона посідала певне місце у переліку символів життєдайних божеств, а крім того – знаків захисту від злих сил.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *