У Румунії розкрили таємницю напису на бронзовій статуї сфінкса ІІІ століття

У Румунії розкрили таємницю напису на бронзовій статуї сфінкса ІІІ століття


Таємниця напису на бронзовій статуї сфінкса, виявленої на початку ХІХ століття, була розгадана через 100 років, пише Успіх in UA.

Бронзова статуя сфінкса, датована ІІІ століттям, була виявлена ​​в Дакії, римській провінції, що відповідає сучасній Румунії. Однак після виявлення статуї в ХІХ столітті приблизно в 1848 році її викрали у європейського графа. Хоча сфінкса так і не знайшли, його детальний малюнок зберігся.

Дакія — це стародавня назва Румунії, яка протягом історії була місцем правління різних груп та імперій. У давні часи Дакія була частиною Дакійського королівства, а пізніше стала провінцією Римської імперії після її завоювання римським імператором Траяном у 106 році нашої ери, повідомляє arkeonews.net.

Однак у ІІІ столітті вторгнення готів та інших племен послабили римський контроль, і близько 270 року нашої ери римляни відступили з Дакії. Згодом Дакія потрапила під владу різних племен та імперій.

Відповідно до дослідження, напис на сфінксі нарешті було розшифровано. Тут виявили короткий, але «незвичайний» вірш .

Встановлено, що напис навколо основи бронзової статуї сфінкса був створений за допомогою архаїчного грецького алфавіту. Однак фонетичні значення грецького алфавіту передають текст, який грецькою мовою є безглуздим. Тому значення напису спантеличило вчених ще у момент виявлення артефакту на початку ХІХ століття.

Дослідники не досягли успіху, можливо, через те, що він читається зліва направо, що є «незвичайним» відхиленням від стародавніх норм. Швидше за все, писар намагався висловити щось не грецькою мовою, використовуючи архаїчний грецький алфавіт. Фонетичні значення архаїчного грецького алфавіту записують короткий ритмічний вірш праугорською мовою.

Читайте також: У Таджикистані відновили найбільшу у світі статую Будди в Нірвані

У перекладі на англійську воно звучить так: «Ось, поклоніться: ось святий лев», що можна сприйняти як наказ поклонитися сфінксу.

«Спочатку символи можуть здатися загадковими, але як тільки помічено дзеркальне відображення, їх легко впізнати як літери грецького алфавіту, деякі з них мають більш архаїчну форму», — говорить Пітер Ревесз, автор дослідження та професор Університету ім. Небраска.

Розшифрована поема заслуговує на увагу, оскільки «культ сфінкса не був частиною основної давньоримської міфології, яка містить римських богів і богинь, з якими сьогодні знайомі багато людей», — сказав Ревесз.

Ревесз підкреслив, що ця статуя сфінкса унікальна тим, що містить деякі записи про релігію меншини, згадок про яку в Римській імперії набагато менше.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *