Полтавські археологи провели розкопки на теренах древнього Гелону

Полтавські археологи провели розкопки на теренах древнього Гелону

У липні Полтавська археологічна експедиція здійснила комплекс охоронно-рятівних робіт на теренах древнього Гелону, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на сторінці Історико-культурного заповідника “Більськ” у Facebook.

Завдяки превентивним археологічним роботам на ділянці поблизу Західного укріплення Більського городища вдалося дослідити частину поселення Царина-Сад.

Розкопками вивчено культурні нашарування та одну споруду господарського призначення.

Виявлені знахідки характеризують матеріальну культуру населення басейну р. Ворскла у скіфський час. Більшість з них складають вироби з глини. Це – уламки місцевого ліпленого кухонного та столового посуду, що орнаментований у характерній для цього часу манері.

Також з культурного шару походить представницька колекція імпортного давньогрецького посуду. Більшість з них складають фрагменти амфор, в одному екземплярі представлено досить рідкісну знахідку, ручку чорнолакового канфару – посуду для споживання напоїв. Імпортні знахідки датуються від першої половини V – до середини IV ст до н.е. До виробів з глини належать і фрагменти важків до веретен – пряслиць.

Досить представницькою є серія виробів з каміння. Це – предмети округлої форми, що, вірогідно, застосовувалися для розтирання менш твердих матеріалів (зерно, шамот, жорства тощо). З їх числа привертає увагу робоча частина кам’яної сокири (?) – досить рідкісної для території Більського городища (третя відома знахідка). До категорії виробів з каменю належать і фрагменти точильних брусків.

Знахідки з металів представлені виробами з чорного та кольорового металів. До виробів із заліза належать фрагменти невеликих стрижнів, що слабко піддаються інтерпретації. Предмети з кольорових металів репрезентовані злитком міді та вістрями стріл: дволопатевими та тригранними. Більшість складають дволопатеві втульчаті вістря з шипом. Загалом виявлено 11 наконечників чи їх фрагментів. Також у культурному шарі зафіксовано відходи ливарного виробництва.

Виявлені матеріали, попередньо, датуються від VII до IV ст. до н.е. Отримані матеріали проходять камеральну обробку. Будуть проведені міждисциплінарні дослідження кераміки, кісток тварин та давніх ґрунтів.

Знахідки поповнять музейні фонди Історико-культурного заповідника “Більськ”.

Читайте також: Київські митники вберегли від незаконного вивезення дзеркало та амулет VI-IV століть до нашої ери

Таким чином, завдяки проведеним дослідженням отримано нові матеріали для вивчення матеріальної культури та торгових зв’язків населення Більського городища. Також отримані нові свідчення стосовно розвитку складових частин цього унікального археологічного комплексу.

Успіх in UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *