Поблизу Чернігова знайшли стародавній човен

Поблизу Чернігова знайшли стародавній човен

Мешканці Чернігова неподалік від міста виявили стародавній човен, який вимило водою, пише Успіх in UA.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив представник Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” Ігор Ігнатенко.

Так, за словами очевидців, із річкового берега стирчить ніс чи корма човна. Рушієм відкриття, на думку фахівця, стала літня спека.

“За оповідками, над човном лежить біля п’яти метрів ґрунту. На фото й дійсно видно частину човна видовбаного з цілої колоди, зверху помітні отвори, в них заходили дерев’яні чіпки – “нагелі”, якими кріпилася дошка котрою був нарощений борт. На жаль, визначити вік човна непросто. Подібний вигляд мали човни з найдавніших часів, пригадаєм “моноксили” (у перекладі з грецької – однодеревки) згадані візантійським імператором Костянтином VII Баргянородним. Приблизно у 950 році він писав у своєму трактаті, що навесні слов’яни – пактіоти (данники) росів будують човни-моноксили. Потім вони на цих човнах йдуть з різних міст, в тому числі і з “Чернігогі до Кіова”, де править ” Сфендослав сина Інгора, архонта росів”. Звідти, в червні місяці вони пливуть Дніпром до порогів, а далі морем до Константинополя, везучи туди свій товар. Однак навіть до цього часу, де-не-де по селам збереглися довбанки зроблені в такий самий спосіб”, – зауважив Ігор Ігнатенко.

Читайте також: У Запоріжжі виявили дерев’яний човен, вік якого сягає понад 1000 років

Він акцентував увагу на тому, що визначити вік човна можна двома шляхами:

  • розкопати його і знайти в ньому якісь артефакти, що вкажуть на вік;
  • зробити аналіз деревини човна на радіоактивний вуглець.

“Обидва способи непрості за нинішніх умов, але головна проблема полягає в іншому – що робити далі? Розкопати і покинути? Звісно, краще зберегти човен, законсервувати його та розмістити в музейній експозиції. Як пам’ятка давньої техніки він цікавий навіть якщо виявиться збудованим у XIX чи на початку XX ст., бо ж нині такі човни вже не роблять. Але чи є можливості і бажання цим займатися? Чи засипати човен ґрунтом, щоб на деякий час уберегти від руйнування?”, – додав пан Ігор.

Успіх in UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *