У Києві створять 7-метровий меморіал до 80-ї річниці депортації кримських татар

У Києві створять 7-метровий меморіал до 80-ї річниці депортації кримських татар


Неподалік Мистецького Арсеналу в Києві заплановано зведення меморіалу у пам’ять про кримських татар, які були депортовані з Криму в радянський період, пише Успіх in UA.

За словами кримськотатарського художника Рустема Скибіна, Офіс Президента і Меджліс попросили його в стислі терміни, до 80-ї річниці депортації кримських татар (18 травня), підготувати меморіал депортованим. Він має постати в центрі Києва, неподалік Мистецького Арсеналу та Музею Голодомору, повідомляє komersant.info.

«До мене звернулися за 2,5 місяці до дати. Дуже стислі терміни. Ми робили це як макет-презентацію, але в ОП хочуть, щоб це було фізично зроблено», – розповів митець.

Концепція меморіалу належить відомому архітектору Ерфану Шамсіддінову.

«Був такий відомий архітектор, кримський татарин Ерфан Шамсіддінов, нині покійний. Є його розробки станцій метро у Києві. І він зробив рішення меморіального комплексу. Скільки він не ходив з ним – без толку…. Планувалося встановити в Криму. Я останні 5-6 років всім пояснюю, що це треба зробити. Але там комплекс великий, а зараз мова про малу архітектурну форму», – розповів деталі Рустем Скибін.

Онука Ерфана Шамсіддінова підтримала ідею й передала матеріали ініціаторам встановлення меморіалу до 80-річниці депортації.

«Зібрали команду з архітекторів, учнів його, і запропонували вже оброблений варіант. Концепція Шамсіддінова, але додали сучасний погляд митців з Києва. Погодили в Меджлісі, показали в Офісі Президента. Там теж погодили. Зараз працюємо над тим, як це технічно зробити», – пояснює Рустем Скибін.

Читайте також: На Київщині відбулося відкриття меморіалу «Хрест Героїв»

Спочатку планувалося, що пам’ятний знак буде заввишки до 2 метрів, але згодом проєкт зазнав змін.

«Ми запропонували більше: сім метрів висота, зсунули трошки місце (розташування), перехрестя доріжок. Людина проходить і потрапляє у середину цього монументу. Три стели, дуже багато сенсів закладаємо: і руки, і колії, і потяги… Додаємо топоніми, назви всіх селищ, з яких депортували… Там монтаж великих форм з металу, з інших матеріалів, будуть відливати з латуні частину, там же обробка каміння, стелли в листовому металі. Він стабілізований і не буде іржавіти. Це авантюра, звісно, в такі стислі терміни. Тим більше, що необхідні погодження з міською архітектурою. Гадаю, тут ОП допоможе вирішити. Мені як художнику дуже цікава дана робота, хоча складне завдання. Треба, щоб воно гармонійно вписалося у міський краєвид», – резюмував він.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *