Вчені з’ясували, якого кольору насправді були динозаври

Вчені з'ясували, якого кольору насправді були динозаври


Протягом тривалого часу динозаври асоціювалися зі спокійними, сіро-зеленими рептиліями із лускатою шкірою. Проте сучасні наукові дослідження свідчать, що вони могли мати яскраве забарвлення, пір’я і навіть складні форми камуфляжу, пише Успіх in UA.

Революція у вивченні забарвлення динозаврів почалася, коли у скам’янілих рештках були знайдені мікроскопічні структури – меланосоми. Це крихітні зерна меланіну – пігменту, який відповідає за колір шкіри, пір’я та волосся у сучасних тварин.

Як пояснює доцент кафедри макроеволюції Брістольського університету Якоб Вінтер колір можна визначити за формою цих скам’янілих мелоносом, повідомляє comments.

“Якщо ви подивіться на людину з чорним волоссям або птаха з чорним пір’ям, ці меланосоми мають форму сосисок. У той час якщо ви рудий – якщо ви північноамериканська малинівка з рудими грудьми або у вас руде волосся – вони мають форму маленьких фрикадельок. По суті, ви просто шукаєте сосиски та фрикадельки, а потім можете розфарбувати вимерлих тварин”, – сказав Вінтер.

Таким чином вчені з’ясували, що круглі структури мають червонувате забарвлення, а довгі та тонкі меланосоми створюють чорний або темно-коричневий колір. Порожнисті або сплощені структури можуть надавати металічний блиск, як у павичів або колібрі.

Одним із найбільш несподіваних відкриттів стало те, що предки велоцирапторів, яких багато хто пам’ятає як безжальних хижаків із фільму “Парк Юрського періоду”, насправді мали блискуче пір’я. Вони нагадували не сірих ящерів, а скоріше екзотичних птахів із райдужним переливчастим забарвленням.

Ще один представник пернатих динозаврів Anchiornis, мав складне забарвлення: сіре тіло, білі крила з чорними плямами та яскраво-червоне тім’я – подібне до сучасного дятла. Однак не всі динозаври вирізнялися яскравими кольорами. Деякі розвинули маскувальний камуфляж, який допомагав їм виживати.

Вчені з'ясували, якого кольору насправді були динозаври

Наприклад, Sinosauropteryx мав смугастий хвіст і темну “маску” навколо очей, схожу на забарвлення єнота. Крім того, його тіло було забарвлене за принципом контрзатінення: світліший живіт і темніша спина, що допомагало йому зливатися з навколишнім середовищем.

Навіть величезний броньований динозавр Borealopelta мав складне забарвлення. Хоча він виглядав невразливим, його відтінки вказують, що йому все ж доводилося ховатися від хижаків.

Читайте також: Вчені з’ясували, чому динозаври не “відродилися” після масового вимирання

“Якщо ви подивіться на великих тварин сьогодні, вони не мають жодного кольорового візерунка, зокрема слони та носороги. І це тому, що ніхто з ними не возиться. Тож той факт, що ця тварина була вкрита бронею, справді величезною, але була замаскованою, говорить нам, що “Парк Юрського періоду” був би страшним”, – сказав Вінтер.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *