Археологи виявили у храмі Рамзеса II школу “Дім життя”, що свідчить про освітню та економічну роль храму в Стародавньому Єгипті, пише Успіх in UA.
Єгипетсько-французька археологічна місія відкрила першу матеріально підтверджену стародавню школу “Дім життя” в храмі Рамессеум, докорінно змінивши наше розуміння соціально-економічної ролі цього релігійного комплексу часів фараона Рамзеса II, повідомляє cikavosti.com.
Нещодавні розкопки в Луксорі виявили безпрецедентні знахідки у знаменитому храмі-усипальниці Рамзеса II. Археологи вперше знайшли матеріальні докази існування навчального закладу, відомого як “Дім життя”. Цей давній освітній центр, існування якого раніше лише теоретично припускали, тепер підтверджений архітектурним планом, малюнками та стародавніми шкільними іграми.
Відкриття демонструє, що Рамессеум виконував набагато ширші функції, ніж вважалося раніше. Окрім релігійних ритуалів, храм служив важливим економічним та адміністративним центром. На його території знайдено складні виробничі комплекси, включаючи:
- Ткацькі та каменярські майстерні
- Стародавні кухні та пекарні
- Сховища для оливкової олії, меду та жирів
- Адміністративні офіси на східній стороні комплексу
- Склади швидкопсувних продуктів на півночі
“Останній науковий аналіз місця ще раз підтвердив, що храм був зайнятий до того, як Рамзес II вирішив побудувати тут свій храм. Ця інформація змінює хронологію використання цього священного місця. ” – зазначають дослідники.
Спільний проект Сектору консервації та реєстрації Вищої ради у справах старожитностей Єгипту та Французького національного дослідницького центру також виявив численні гробниці. На північно-східній ділянці комплексу археологи розкопали:
- Поховальні камери та шахти з людськими останками
- З’єднані між собою труни
- 401 фігурку ушабті з кераміки
- Глечики та похоронні інструменти
- Гробницю “Сахтеп-Іб-Ре” з розписаними сценами похорону
Доктор Мохамед Ісмаїл, генеральний секретар Вищої ради у справах старожитностей, пояснює, що ієрархічна система державних службовців колись працювала в залах храму. Вони керували зберіганням, переробкою та розподілом товарів, підтримуючи місцеве населення.

Рамессеум, другий за величиною храм Стародавнього Єгипту, розташований на території фіванського некрополя у Верхньому Єгипті. Він найбільш відомий своєю величною 57-футовою сидячою статуєю Рамзеса II.
Читайте також: В Єгипті нарешті знайшли верхню частину гігантської статуї фараона Рамзеса ІІ
Дослідження показали, що після початкового використання за призначенням храм пережив кілька етапів повторного використання. Спочатку його перетворили на жрецьке кладовище після розграбування, а пізніше територію використовували робітники кар’єру.
Доктор Хешам Ель-Лейті, керівник сектору консервації та реєстрації Вищої ради у справах старожитностей і голова єгипетської місії, запевняє, що розкопки продовжуватимуться для виявлення додаткових доказів та проведення реставраційних робіт.
Залишити відповідь