Археологи зі Швеції проаналізували 7500-літній ріг, який колись використовувався як бойова сокира, а згодом, можливо, перетворився на рибальський гарпун у кам’яному віці, пише Успіх in UA.
Ріг виявили на території Страндвегену у центральній Швеції, великому поселенні епохи мезоліту, відомому завдяки рідкісному збереженню органічних матеріалів. Дослідники Ларс Ларссон з Лундського університету та Фредрік Молін з Національного історичного музею Швеції очолили нове дослідження, яке включало вивчення предмета під цифровим мікроскопом.

Аналіз показав, що ріг благородного оленя, ймовірно, слугував зброєю в бою, а згодом був перероблений на гарпун, повідомляє focus.ua.
“У Данії є кілька прикладів сокир з рогу з серйозними пошкодженнями після інтенсивного використання”, — пояснив Ларссон.
Ріг знайшли серед групи інших артефактів, включаючи кістяну голку, рибальські гачки та фрагменти людського черепа, що дозволяє припустити, що знахідка мала церемоніальне або символічне значення.
Щоб створити інструмент, давні майстри зачищали його поверхню і вирізали кремінними інструментами візерунки, які замазували дьогтем, щоб виділити. Учені вважають, що різьблення на артефакті були зроблені кількома людьми, що свідчить про його тривале використання.

Читайте також: У США знайшли скам’янілості носорогів віком 12 млн років
Незвичайний хімічний склад ґрунту на місці знахідки, а також перезволоженість сприяли збереженню рогу — рідкісне явище для типово кислого ґрунту Швеції. Повторне використання прикрашеного рогу демонструє не лише практичну стійкість, але й зміну культурного значення з плином часу.
Ця знахідка демонструє, як спільноти кам’яного віку адаптувалися до обмежених ресурсів, ремонтуючи та перепрофілюючи об’єкти замість того, щоб їх викидати. Поховання рогу разом з людськими рештками свідчить про те, що він міг розглядатися як щось більше, ніж просто інструмент, можливо, символізуючи спадщину або ритуальне значення.
Залишити відповідь