Археологи виявили, як солдати царя Сеннахерима побудували величезну рампу для облоги, яка дозволила їм перемогти місто Лахіш 2700 років тому, пише Успіх in UA.
Під час одного з найбільш добре задокументованих конфліктів у стародавній історії ассирійський цар Сеннахеріб захопив юдейське місто Лахіш, як детально описано в Біблії, ассірійських документах і навіть творах мистецтва, які були знайдені донині.
Ассирійці колись були однією з наддержав Близького Сходу, керуючи територією, що простягалася від Ірану до Єгипту. Вони досягли цього, використовуючи військові інновації, які дозволили їм перемогти в будь-якому бою під відкритим небом або проникнути в будь-яке місто, оточене стінами.
У той час як сьогодні авіація та знищувачі бункерів допомагають виграти війну, ще в дев’ятому-сьомому століттях до нашої ери все було пов’язано з облоговою рампою, піднесеною спорудою, яка підтягувала рампи до міських стін ворога і пропускала ассирійських солдатів. завдавати шкоди своїм ворогам.

Ассирійська облогова рампа в Лахіші, побудованому в Ізраїлі, є єдиним збереженим фізичним прикладом їхньої військової доблесті на всьому Близькому Сході. Вперше дослідники відтворили, як ассирійська армія могла побудувати рампу та використати її для взяття Лахіша.
Професор Йосеф Гарфінкель і доктор Мадлен Мумкуоглу з Інституту археології Єврейського університету в Єрусалимі (Угорщина), а також професори Джон В. Керролл і Майкл Питлік з Оклендського університету в Сполучених Штатах використовували велику кількість джерел, щоб продемонструвати повну картину цієї історичної події.
Біблійні тексти (2 Царів 18:9–19:37; 2 Хронік 32; Ісая 36–37), іконографія (кам’яні рельєфи, що показують ассирійські бойові сцени), аккадські написи, археологічні дослідження та фотографії, зроблені безпілотниками 21 століття, надають величезну кількість матеріалу.
«На чотирнадцятому році царя Єзекії пішов асирійський цар Сеннахерим на всі укріплені міста Юди та захопив їх. З Лахішу асирійський цар послав Рабшака з великим військом до царя Єзекії в Єрусалим», — йдеться в уривку з 36-го розділу Книги Ісаї.
Результати їхніх досліджень, які поєднували аналіз біблійних та історичних джерел із вивченням археологічних останків і ландшафту, нещодавно були опубліковані в Оксфордському журналі археології.
Згідно з біблійним оповіданням, Лахіш, відоме ханаанське місто, був одним із центрів, захоплених Ісусом Навином після вступу ізраїльтян на землю Ізраїлю. Згодом він став другим за значенням містом у Юдейському королівстві.
Ассирійська армія на чолі з царем Сеннахерібом напала на Лахіш у 701 році до н. Дослідження Гарфінкеля дають яскраве зображення того, як ассирійці побудували гігантську рампу, яка дозволила їм транспортувати тарани до фортеці Лахіш на вершині пагорба, розбити її стіни та повністю завоювати місто.

За словами Гарфінкеля, докази на місці показують, що пандус був зроблений з невеликих валунів, приблизно 6,5 кг кожен. Основною проблемою, з якою зіткнулася ассирійська армія, було постачання такого каміння: потрібно було близько трьох мільйонів каменів.
Відповіддю на це питання щодо того, де вони взяли стільки каміння, став кар’єр на краю урвища. Каміння транспортувалося на людських ланцюгах – передавались від людини до людини. За підрахунками Гарфінкеля, з чотирма людськими ланцюгами, які паралельно працювали на рампі, кожен з них працював цілодобово, щодня переміщувалося близько 160 000 каменів.
Приблизно через 25 днів пандус, який мав форму гігантського трикутного клина, міг досягти міських стін.
«Ця модель припускає, що ассирійці були дуже ефективними, інакше на її завершення знадобилися б місяці», — сказав Гарфінкель.
Справді, ассирійська армія згадується в кількох передбаченнях пророка Ісаї, який жив наприкінці VIII століття до нашої ери і був очевидцем подій. Він говорить про ассирійців як про могутню, надприродну силу:
«Ніхто з них не втомився, ніхто не спотикається, ніхто не спить і не дрімає, ніхто з них не підперезаний поясом, ніхто з них не має зламаного ремінця сандалії». (Ісая 5:27).
Коли пандус був завершений, ассирійська армія пробила міську стіну важкими таранами, поширюючи смерть і руйнування.
Читайте також: На Хмельниччині знайшли унікальне панно з написами арабською в’яззю XVIII століття
На завершальному етапі дерев’яні балки були покладені поверх каменів, де надійно розташовувалися тарани в їхніх масивних облогових машинах вагою до 1 тонни. Баран, велика, важка дерев’яна балка з металевим наконечником, бив стіни, коли його розгойдували назад і вперед. Гарфінкель припускає, що таран був підвішений всередині облогової машини на металевих ланцюгах, оскільки мотузки швидко зношувалися. Дійсно, залізний ланцюг був знайдений на верхній частині рампи в Лахіші.
Ґарфінкель сподівається в майбутньому провести більше розкопок у кар’єрному регіоні Лахіш, до дальнього краю рампи, щоб дізнатися більше про ассирійські бойові методи.
Залишити відповідь