В Єгипті знайшли унікальні листування офіцерів часів панування Риму

В Єгипті знайшли унікальні листування офіцерів часів панування Риму


Папіруси зі списками римських центуріонів, які дислокувалися в Єгипті, знайшли польські археологи в Береніке, пише Успіх in UA.

Ці унікальні документи були знайдені з керамікою з Італії, римськими монетами та спеціальною пряжкою для пальта, повідомляє arkeonews.net.

Береніке, розташоване на березі Червоного моря, є стародавнім портом, побудованим імператором Тиберієм незабаром після того, як Римська імперія анексувала Єгипет. Археологи роками підозрювали, що в Береніке також була дислокована військова частина. Цілком ймовірно, що це були солдати Третього кіренейського легіону, які прославилися, наприклад, тим, що зупинили експансію Мерое в Нубії та припинили повстання в Єрусалимі в 70 році.

«Для єгиптологів та інших дослідників античності це надзвичайно рідкісне та значиме відкриття. У цій частині світу дуже мало місць римського періоду. Масштаб цих відкриттів справді феноменальний», – каже професор Марта Осипінська з Інституту археології Вроцлавського університету.

Міжнародна група під керівництвом професора Марти Осипінської дослідила унікальне кладовище домашніх тварин І-ІІ століть у Береніке. Серед виявлених там поховань тварин археологи виявили скупчення ексклюзивної кераміки з Італії, Середземномор’я, Африки та Індії, римські монети та фібулу – характерну та популярну в Європі шпильку, яку носили легіонери. Серед знахідок також були остракони (фрагменти текстів на кераміці) і, перш за все, кілька папірусів, які можуть бути безцінним джерелом знань про стародавніх мешканців Береніке.

В Єгипті знайшли унікальні листування офіцерів часів панування Риму

Листування, що збереглося на папірусах, належить центуріонам, тобто співофіцерам і командувачам римських легіонів. Імена, які з’являються в листах, — Хаос, Луціній і Петроній.

«У цьому листуванні Петроній запитує Лучіанія, який перебував у Береніке, про ціни на окремі ексклюзивні товари. Також є заява: я даю тобі гроші, відправляй їх з дромедаріусом (загін легіонерів, що пересуваються на дромадерах). Подбайте про них, щоб ви забезпечили їх телятами і стовпами для наметів», – описує археолог.

Могильник тварин, де були знайдені папіруси, знаходиться на західній околиці Береніке. Наразі там знайдено переважно остракони, які, як каже Осипінська, є «об’єктами мрій» філологів та епіграфістів.

«Це пряме римське письмове джерело, і воно знаходиться в Єгипті. Зараз, коли шукаємо поховання тварин, ми витягаємо десятки цих остраконів. Однак папірусів на цьому місці поки що ніхто не знайшов», – підкреслює вона.

На думку вчених, знахідки походять із сотницької контори чи резиденції, яка, ймовірно, знаходилась поблизу цвинтаря. З роками, коли територію вирівняли, останки легіонерів механічно перенесли на тваринний цвинтар.

Читайте також: ШІ розшифрував стародавні папіруси, пошкоджені виверженням вулкана у Помпеях

Спочатку важко було оцінити важливість відкриття. Археологи знайшли лише невеликі згортки, довжиною кілька сантиметрів.

«Однак ми убезпечили їх і дочекалися прибуття епіграфа, керівника Інституту папірології Гейдельберзького університету, професора Родні Аста. З цих маленьких рулончиків вони зі своєю дружиною зібрали пазл півметра завдовжки і 30 см завширшки. Вони накрили їх склом, щоб вони розширилися, і змогли зібрати з них кілька літер. Зараз тексти ще ретельно вивчаються», – описує дослідник.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *