У Туреччині археологи знайшли трепанований череп віком 8500 років

У Туреччині археологи знайшли трепанований череп віком 8500 років


Сліди трепанації були виявлені на черепі, знайденому в 9000-літньому Чаталхойюку, поблизу сучасного міста Конья в центральній Туреччині, пише Успіх in UA.

За тисячоліття до появи міст Месопотамії на півдні, протомісто Чаталхойюк процвітало в центральній Анатолії. Розкинувшись на 34 акрах і де проживало 8000 людей, це був мегаполіс свого часу. Люди жили тут безперервно майже 2000 років, повідомляє arkeonews.net.

Археологи заявили, що під час розкопок минулого року вони натрапили на цікаву могилу з 7 людьми.

Під час досліджень людських скелетів, викопаних у підлозі будинку, на кістках черепа молодої особи чоловічої статі було виявлено отвір діаметром 2,5 сантиметра.

«Під 16 нашаруваннями було поселення. Це унікальний регіон у світі. Це поселення, де культура розвивалася дуже повільно і була покинута. Наша робота продовжується, особливо в мікрорайоні, який ми знайшли на довгій вулиці поруч з виставковою площею, яку ми називаємо «північний Коругань». Ми відкрили нову ділянку в сторону схилу селища. Відкриваючи ту ділянку, ми знайшли другий мікрорайон. Ми визначили велику будівлю в новому районі. Ми зосередили роботу на будівлі приблизно 80 квадратних метрів, з 5 камерами. Минулого року ми натрапили на могилу, позначену кігтем грифа, тут у хаті. Антропологи провели детальне дослідження могили, в якій було 7 осіб. Нашу увагу привернув процес свердління черепа людини. Тут ми вперше побачили яскравий приклад трепанації», – заявив керівник розкопок і член факультету Університету Анадолу, доцент Алі Умут Тюрккан.

Він зазначив, що результати дослідження незабаром будуть представлені громадськості.

У Туреччині археологи знайшли трепанований череп віком 8500 років

Дослідження провели професор Хандан Устундаґ з Університету Анадолу, професор Башак Боз з Тракійського університету, професор Арзу Демірель з Університету Мехмета Акіфа Ерсоя та аспірант-археолог Дональд Кале.

«З боку черепа через круглий розріз діаметром приблизно 2,5 сантиметра було видалено круглий шматок кістки. Ми знайшли багато розрізів, які вказують на те, що під час цього процесу вони зачепили шкіру голови. Вважаємо, що це була трепанація з лікувальною метою. Ми ідентифікували цей скелет як молодого чоловіка віком 18-19 років. Немає жодних ознак того, що особа вижила після цієї операції. Тому що в кістковій тканині не було ознак загоєння. Коли цю операцію проводили, ця людина або помирала, або вже була мертва», – сказав член антропологічної групи розкопок, співробітник факультету археології Університету Анадолу, професор Хандан Устюндаґ.

Читайте також: В Єгипті виявили наскельний малюнок із зображенням вертепу віком 5000 років

Фахівці акцентували увагу на тому, що практику трепанації використовували в минулому для лікування, і що трепанація є методом, який використовується для лікування головного болю, крововиливу в мозок, очищення фрагментів зламаної кістки та крові після травми голови, накопичення рідини в головного мозку, психічних розладів.

«Приклад, який ми знайшли, є одним із найстаріших. Приклади практик, які принаймні на 1000 років старші за цей, були знайдені під час розкопок в районі Ергані в Діярбакир. У на цьому місці ми виявили перший переконливий приклад трепанації. Наша знахідка є одним із найдавніших зразків в Анатолії та відрізняється від інших зразків того ж періоду розміром відкритого отвору. Наше відкриття показує, що люди, які жили 8500 років тому, намагалися лікувати хвороби, полегшувати біль або страждання своїх родичів і запобігати смерті. Цей висновок також є чудовим з точки зору історії медицини», – додав Устюндаґ.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *