У Польщі знайшли унікальний 300-річний золотий протез

У Польщі знайшли унікальний 300-річний золотий протез


Польські археологи, які працювали над розкопками костелу св. Франциска Ассізького в Кракові, знайшли перший у своєму роді медичний протез, пише Успіх in UA.

Йдеться про майже 300-річний пристрій, який допоміг людині з розщепленим піднебінням комфортніше жити, враховуючи наявність захворюванням.

«Це, мабуть, перше подібне відкриття не лише в Польщі, а й у Європі. В інституційних і приватних колекціях (польських і зарубіжних) таких приладів немає», – говорить Анна Спінек, антрополог з Інституту імунології та експериментальної терапії Хіршфельда в Польщі.

Пристрій, описаний як піднебінний обтуратор, був розроблений таким чином, щоб поміститися в піднебінні.

Ущелина піднебіння виникає, коли тверде піднебіння не закривається під час вагітності. У наші дні розщеплення піднебіння можна виправити хірургічним шляхом. Однак 300 років тому це було недоступно людині. Натомість знайшли інше рішення: цей пристрій, який вставили в рот як протез.

Автори зазначають у своїй статті, що перші спроби замінити відсутні частини піднебіння, ймовірно, були зроблені в давнину. Демосфен (384-322 рр. до н. е.), грецький оратор, мав вроджену розщілину піднебіння і, можливо, заповнював відкриті щілини в роті камінчиками, повідомляє arkeonews.net.

Знайдений у Польщі апарат складається з двох частин. Металева пластина, яка імітує тверде піднебіння, прикріплена до вовняної подушечки, призначеної для зручного кріплення пристрою під час його розміщення в роті.

Згідно з дослідженням, тверде піднебіння запобігає потраплянню речовин із ротової порожнини в носову порожнину, а також допомагає ковтати, дихати та розмовляти.

У Польщі знайшли унікальний 300-річний золотий протез

За даними дослідження, протез довжиною 1,2 дюйма (3,1 сантиметра), відомий як піднебінний обтуратор, важить близько 0,2 унції (5,5 грама). Протез має загалом увігнуту форму та призначений для вигину вгору в носову порожнину, залишаючи порожнину в роті, як це було б у природному твердому піднебінні.

Читайте також: У Німеччині археологи знайшли скелет із металевим протезом руки віком 600 років

Щоб краще зрозуміти склад протеза, дослідники вивчили його під скануючим електронним мікроскопом і використали рентгенівську спектроскопію, яка аналізує хімічний склад зразка. Вони виявили, що металеві шматки в основному складаються з міді зі значною кількістю золота та срібла. Підкладку також перевірили і виявили сліди йодистого срібла. Його, швидше за все, додали до прокладки через його антимікробні властивості.

«Сьогодні важко оцінити, наскільки добре підійшов обтуратор або наскільки герметично він закривав розщеплення. Однак сучасні пацієнти, які борються з подібними проблемами зі здоров’ям, використовують подібні протези, що забезпечує поліпшення мови (яка стає більш чіткою) і підвищує комфорт під час їжі», – додають учасники дослідження.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *