У Польщі знайшли мідну трипільську сокиру IV-III тисячоліть до нашої ери

У Польщі знайшли мідну трипільську сокиру IV-III тисячоліть до нашої ери


У гміні Городло у Польщі знайдено мідну сокиру IV-III тисячоліть до нашої ери, яку ототожнюють із трипільською культурою, пише Успіх in UA.

Знайдена в Грубешівському районі сокира, ймовірно, є найдавнішою мідною знахідкою в Польщі.

Довжина артефакту – 7,4 см, широке віялоподібне лезо має 4,1 см завширшки, а прямокутна опукла головка має розмір 0,9 см х 0,6 см, повідомляє arkeonews.net.

Кукутень-Трипільська культура була однією з найважливіших у Південно-Східній Європі. Вона виникла в результаті взаємодії різних неолітичних груп Карпато-Балканського регіону в другій половині VI тис. до н.

Те, що сокира з’явилася у східній Польщі, викликає подив, оскільки територіальний розмах Трипільської культури охоплював території нинішньої Болгарії, Румунії, Молдови та Західної України.

Аналізуючи знахідку з точки зору її хронологічної та культурної приналежності, археолог Замостської делегації Воєводського управління охорони історичних пам’яток Веслав Коман звернувся за допомогою до професора Ельжбети Клосінської з Інституту археології імені Марії Кюрі-Склодовської. університету в Любліні. Спеціаліст виключив приналежність представленої сокири до культур доби бронзи, оскільки артефакт жодним чином не відповідав відомим і вже досить добре розпізнаним типологіям сокир того періоду.

«Крім того, наша сокира була виготовлена ​​досить простим «примітивним» способом лиття, у плоскоопуклій формі, яка більше не використовувалася в розвиненій металургії бронзового віку. Тому необхідно було звернути увагу на більш ранню епоху неоліту. На жаль, в інвентарях неолітичних культур з Польщі такого еквівалента немає», – повідомляє Люблінський консерватор.

Читайте також: Українські митники затримали старовинні сокири часів козаччини та Київської Русі

Головоломку вдалося вирішити, звернувшись до археологічних знахідок з території України.

«Веслав Коман натрапив на публікацію про ідентичну знахідку мідної сокири, виявлену в селі Щербанівка на Київщині, де супутні фрагменти судинної кераміки дозволили віднести її до трипільської культури та датувати пізнім періодом. розвитку цієї культури, що оцінюється IV-III тисячоліттям до нашої ери. Це правда, що ми зафіксували знахідки кераміки трипільської культури з Ґрудка, гміни Грубешів, і наявність цієї сокири в сусідньому Матчі можна вважати підтвердженням поселення людей цієї культури також у східній Польщі», – повідомив консерватор.

Невдовзі сокира буде передана до колекції Грубешівського музею, де її досліджуватимуть.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *