У Перу знайшли мумії із “фальшивими головами”, датовані VIII-X століттями

У Перу знайшли мумії із "фальшивими головами", датовані VIII-X століттями


У Пачакамак, місці археологічних розкопок на південний схід від Ліми в Перу, археологи розкопали 73 цілих мумії, деякі з яких містили маски «фальшивих голов» з дерева або кераміки, пише Успіх in UA.

Місцем знахідки є великий комплекс могильників різних періодів біля підніжжя Мальованого храму. Поруч також виявлено дерев’яний жезл із зображеннями сановників імперії Варі.

Культура Варі належить до найважливіших доісторичних культур Перу. Вона розвинулася в гірській долині Аякучо в Центральному Перу на основі місцевих традицій і впливу культури Тіуанако, яка процвітала на Альтіплано Болівії.

Знахідки датуються 800-1100 роками нашої ери, що відповідає періоду розширення правління імперії Варі.

Відкриття було зроблено групою археологів з Папського католицького університету Перу на чолі з професором Кшиштофом Маковським, повідомляє arkeonews.net.

Вперше цвинтар був виявлений наприкінці 19 століття німецьким археологом Максом Уле. Він був значно пошкоджений під час «викорінення ідолопоклонства» під час колоніального періоду і був неодноразово грабований після розкопок Уле. Тому виявлення 73 непошкоджених поховань має велике археологічне значення.

У Перу знайшли мумії із "фальшивими головами", датовані VIII-X століттями

Команда професора Маковського, до складу якої входили Синтія Варгас, Доменіко Вільявісенсіо та Ана Фернандес, цілеспрямовано зосередила свої дослідження на місці, де зруйнувалася висока стіна, побудована за часів інків і колоніального періоду. Передбачалося, що купи глинобитної цегли ускладнили б грабіжникам доступ до могил. Це виявилося саме так.

Окрім знахідок поховань, археологи натрапили на два дерев’яні посохи біля кладовища в межах залишків сусіднього поселення. Ці жезли були знайдені в родовищах раковин «колючих устриць» (Spondylus princeps), які, як вважають, були імпортовані з сучасного Еквадору, розташованого на північ від імперії Варі.

Різьблена іконографія на цих жезлах потенційно дозволяє припустити, що жителі Пачакамака встановили певну форму контакту з особами з королівства Тіуанако. Королівство Тіуанако, розташоване на південь від імперії Варі, охоплювало сучасні регіони Перу, Болівії та Чилі, що свідчить про давні торгові шляхи та культурні обміни.

Дерев’яні посохи зображують сановників у головних уборах, що нагадують стилі королівства Тіванако. Спільні елементи в дизайні головних уборів разом зі стилістичною подібністю роблять ці знахідки історично та культурно унікальними.

Читайте також: У Перу археологи знайшли мумії, які датуються 1000-1100 роками нашої ери

Висновки команди суперечать попередньому розумінню історії Пачакамака. Це не було, як стверджують історики, священне місто з будівництва Старого храму під час культури Ліми бл. 200 рік нашої ери через прибуття іспанців. Під час імперії Варі це не було монументальне священне місце, яке було одним із найважливіших у центральних Андах. Це сталося лише після того, як воно було поглинене імперією інків.

У Перу знайшли мумії із "фальшивими головами", датовані VIII-X століттями

Завдяки стану збереження та точному документуванню контексту знахідок на момент розкопок, а також лабораторним аналізам виявлені поховальні комплекси є справжньою золотою жилою інформації про соціальне становище чоловіків, жінок та дітей за родинними зв’язками, доглядом за інвалідами, ознаками війни та домашнього насильства.

Дев’ятнадцять артефактів із збереженою нижньою частиною та непошкодженою структурою можна було повністю передати до лабораторії, щоб задокументувати їх у тривимірному вигляді за допомогою КТ без необхідності розкривати. Їх вміст аналізуватимуть на екрані комп’ютера біоархеологи, професор доктор Ендрю Нельсон і доктор Люсія Вотсон.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *