У М’янмі знайшли рештки паразитичної оси віком майже 99 мільйонів років з утворами на грудях, які могли слугувати для схоплення й утримання комахи-господаря, поки оса відкладатиме в нього свої яйця, пише Успіх in UA.
Це перший відомий вид комах-паразитів, які використовують таке пристосування для утримання своїх жертв. Відкриття свідчить про те, що стратегії паразитування в ос 100 мільйонів років тому були більш розвиненими, ніж є зараз, повідомляє nauka.ua.
У М’янмі палеонтологи знайшли фрагменти бурштину, які містили тіла 16 дорослих самиць невідомого досі виду ос, які жили протягом Крейдяного періоду, у якому відбулося утворення багатьох нових видів комах та інших членистоногих. Порівнюючи вимерлих комах із сучасними членистоногими, науковці віднесли їх до надродини Chrysidoidea, до якої належать паразитичні оси, такі як оси-блискітки.

Новий вид назвали Sirenobethylus charybdis на честь міфічних створінь сирен і Харібди — морського чудовиська, яке згадується в «Одіссеї». За життя паразитичні оси мали розмір близько п’яти сантиметрів. Шостий і сьомий сегменти їхнього грудного відділу були модифіковані так, що утворювали трилопатеву подобу квітки венериної мухоловки. При цьому утворена з шостого сегмента лопать у різних особин займала різне положення відносно тіла, що й наштовхнуло науковців на думку, що вона рухалася за життя та слугувала для захоплення жертв.
Читайте також: Науковці розкрили таємницю виживання єдиної комахи в Антарктиді
Як живуть сучасні паразитичні оси?
- Новий вид паразитичних ос, які відкладають яйця в тіла водяних гусениць, назвали на честь японського монстра Ґодзілли.
- Для захисту від паразитичних ос клопи виростили на своїх тілах гриби, чия оболонка захищає їхні яйця від відкладання в них яєць ос.
- Гусениці деяких метеликів виробили стійкість до личинок паразитичних ос завдяки успадкованим від вірусів генам.
- А яйцеклад, за допомогою якого паразитичні оси відкладають яйця в тіла інших комах, надихнув на створення нового хірургічного інструмента. Винахідники розробили його як пристрій для простішого та менш болісного малоінвазивного видалення пухлин та згустків крові та проведення біопсій.
Залишити відповідь