У Кенії виявили «аркаду» з висічених у скелі стародавніх ігрових дощок манкала

У Кенії виявили «аркаду» з висічених у скелі стародавніх ігрових дощок манкала


Вероніка Ваверу, археолог Єльського університету, яка проводила польові дослідження в Кенії, виявила «аркаду» стародавніх ігрових дощок Mancala, висічених у скелях, пише Успіх in UA.

Манкала походить від арабського слова Naqala, що означає «рухатися». На думку істориків, на початку цивілізації манкала могла використовуватися як інструмент для ворожіння, ритуал збору врожаю або метод ведення записів.

Приклади цієї гри були знайдені в єгипетських руїнах, датованих 1400 роком до нашої ери — висіченими на дахах храмів у Мемфісі, Фівах і Луксорі. Незважаючи на те, що гра Mancala налічує тисячі років, у неї все ще широко грають на Близькому Сході та в Африці сьогодні. За даними Африканського художнього музею Савани, найдавніша дошка з манкали була виявлена ​​на неолітичному місці Айн-Газаль в Йорданії та датується приблизно 5870 ± 240 роками до нашої ери, повідомляє arkeonews.net.

Недавнє відкриття було зроблено після повідомлення про те, що туристи виносять доісторичні ручні сокири з місця в приватній зоні збереження дикої природи.

Отримавши довідку, Ваверу обмінялася електронними листами з Lewa Wildlife Conservancy, організацією, яка керує природним заповідником, про місцезнаходження ручної сокири, яке було раніше відомо, але ніколи не було розкопано чи датовано, і вперше знайшла можливість відвідати заповідник.

У Кенії виявили «аркаду» з висічених у скелі стародавніх ігрових дощок манкала

Ваверу провів подальше дослідження та виявив «аркаду» стародавніх ігрових дощок манкала, висічених прямо на скелі.

Ваверу помітила серію неглибоких ям, пробурених у скелі. Кілька ям тепер були віспинами через ерозію. Інші були досить глибокі, щоб з легкістю витримати жменю каміння. Різний ступінь ерозії ям свідчить про те, що вони були створені в різні моменти часу. Це відкриття змусило Ваверу припустити, що стародавні люди використовували їх для гри в манкалу.

«Ця долина, повна цих ігрових дошок, відомих як стародавня аркада. Враховуючи ерозію деяких дощок, я вважаю, що люди грали там дуже давно», – говорить Ваверу.

Загалом це місце включає близько 20 таких дощок Mancala. Деякі з останніх прикладів накладаються на їхні попередні аналоги.

Крім того, на цьому місці є 19 могильників, побудованих пастушими громадами, які населяли регіон 5000 років тому. Археолог вважає, що ці дві речі можуть бути якимось чином пов’язані, враховуючи, що ігрові дошки ділять це місце з 19 могилами.

Читайте також: В Угорщині знайшли поховання озброєного аварського воїна та його коня, датоване VII століттям

За її словами, точний вік ігрових дощок важко визначити, оскільки вони висічені в скелі віком 400 мільйонів років. Аналіз ДНК матеріалу, знайденого в курганах, може вказати, як люди, поховані в них, відносяться до сучасних людей.

Ваверу та її дослідницька група подали заявку на фінансування для продовження вивчення місця, яке розташоване поблизу екватора в центральній частині Кенії на східній стороні Великої рифтової долини, яка простягається від Лівану на Близькому Сході до Мозамбіку в Південно-Східній Африці.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *