У Казахстані виявили родича дракона-ольма

У Казахстані виявили родича дракона-ольма


У Казахстані вчені вивчили рештки стародавньої саламандри та знайшли схожі риси з сучасним європейським протеєм, також відомим як дракон-ольм, пише Успіх in UA.

Дракон-ольм – це неформальна назва європейського протея, незвичайної печерної саламандри, що мешкає в печерах і водоймах на території Словенії та інших країн Балканського півострова. Протея називають драконом-ольмом через його своєрідний зовнішній вигляд: він має видовжене тіло, редуковані очі та блідо-рожеву шкіру, через що зовні нагадує маленького дракона.

Ці стародавні істоти належать до сімейства протеїд, яке складається з двох родів: європейського протея і північноамериканського нектуруса. На відміну від більшості саламандр, у протеїдів немає дорослої личинкової стадії, повідомляє sat.net.ua.

Дослідники вважають, що протеї заселили печери близько 8-20 млн років тому – зовсім недавно за геологічними мірками. Однак точна еволюційна історія цих істот залишається загадкою. Відомо лише, що перші протеїди з’явилися ще до вимирання динозаврів, приблизно 85 млн років тому.

Під час експедиції в Південний Казахстан палеонтологи виявили фрагменти хребців стародавніх саламандр, які пізніше піддали комп’ютерній томографії. Виявилося, що один із хребців ідентичний зразку, знайденому ще у XX столітті відомим палеонтологом Львом Несовим. Він назвав цей вид саламандрою бішара бака, що в перекладі з казахської означає «маленька жаба».

Читайте також: У Китаї знайшли найбільшого нефритового дракона епохи неоліту

Вчені припускають, що протеїди могли вперше з’явитися в Азії й потім розселитися Північною Америкою та Європою. Дослідники також зазначили, що кожен етап еволюції був пов’язаний із глобальними змінами клімату, зокрема з періодами потепління, що сприяло збільшенню чисельності та різноманітності хвостатих амфібій.

Європейські протеї абсолютно нешкідливі, дуже повільно пересуваються і не перевищують 40 см у довжину. Попри це, у минулому вони асоціювалися з бідами. Наприклад, протеїв виносило на поверхню під час повеней, через що люди вважали зустріч із цим видом провісником нещасть і лиха. А в словенському і сербському фольклорі можна зустріти згадки про те, як рибалки, виловивши дракона-ольма, одразу ж кидалися спалювати його.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *