Археологи виявили велику мережу каналів під найстарішим у світі містом у Месопотамії, пише Успіх in UA.
Дослідники на чолі з геоархеологом Джаафаром Джотері з Даремського університету заявили, що велика система управління водними ресурсами існувала ще до першого тисячоліття до нашої ери і показує, як стародавні землероби зрошували свої поля, повідомляє unian.ua.
Регіон Еріду на півдні Месопотамії в сучасному Іраку – одна з найкраще збережених стародавніх археологічних пам’яток – був заселений із шостого до початку першого тисячоліття до нашої ери.
Знання вчених про ранні методи зрошення і землеробства, що використовувалися в стародавньому місті, засновані на непрямих свідченнях, таких як клинописні таблички. Однак тепер дослідники виявили і нанесли на карту велику, інтенсивну і добре розвинену мережу зрошувальних каналів, датованих початком першого тисячоліття до нашої ери.
Мережа каналів залишалася недоторканою протягом століть через зміну русла річки Євфрат у першому тисячолітті до нашої ери. Це залишило цю територію сухою і незаселеною в наш час, зберігши стародавній ландшафт на відміну від інших місць у Месопотамії, де старі зрошувальні системи були поховані під новими каналами.
Археологи використовували супутникові та безпілотні знімки і польові роботи, щоб ідентифікувати близько 200 основних каналів, безпосередньо пов’язаних зі стародавнім Євфратом, і близько 4000 більш дрібних відгалужень каналів, що живлять водою понад 700 ферм.
“Основні канали безпосередньо пов’язані зі стародавнім руслом Євфрату і мають довжину від 1 до 9 км і ширину від 2 до 5 м”, – зазначили вчені.
Фермери в стародавньому місті використовували природний ландшафт у своїх інтересах, викопуючи канали таким чином, щоб вода з високих річкових дамб сама текла на поля. Прориви в дамбах допомагали розподіляти воду по заплаві.
Читайте також: В Іраці знайшли клинописні месопотамські таблички бронзового віку
Посіви саджали по обидва боки річки, причому північний бік інтенсивніше оброблявся.
“Обидва боки річки були каналізовані й оброблялися, хоча фермери експлуатували північний бік більш інтенсивно, ніж південний”, – визначили дослідники.
Вчені сподіваються, що подальші дослідження зможуть показати, як з часом змінювалися методи ведення сільського господарства в регіоні.
Залишити відповідь