Вчені запропонували нову модель простору-часу на основі теорії струн, аби пояснити темну енергію, їхня гіпотеза припускає, що на надзвичайно малих масштабах простір і час поводяться не так, як ми сприймаємо їх у повсякденному житті, пише Успіх in UA.
За словами фізиків, простір-час є некомутативним, тобто порядок їхнього вимірювання впливає на результат. Здебільшого у математиці послідовність, у якій виконується обчислення, не завжди має значення (до прикладу, 2 + 3 = 3 + 2). Проте є винятки, коли числа стоять у дужках та застосовується правило Бодмаса, повідомляє www.unian.ua.
“Однак у квантовій механіці вимірювання положення перед швидкістю дає інший результат, ніж навпаки. Така поведінка вказує на те, що простір-час має квантові властивості, і, згідно з теорією струн, ця квантова поведінка змушує Всесвіт розширюватися все швидше і швидше з часом – явище, відоме як космічне прискорення”, – пояснили вчені.
Також дослідників дивує те, що космічне прискорення вважається ефектом темної енергії. Зокрема модель не тільки натякає на присутність темної енергії, проте й дає значення, яке подібне до того, що вчені вимірювали раніше. Ба більше, їхній висновок показує, що з часом енергія зменшується.
Водночас дані спостережень, які зібрав Спектроскопічний інструмент темної енергії (DESI), теж підтверджують цей прогноз. Відомо, що DESI – це телескоп, який призначений для дослідження ефектів темної енергії та розширення Всесвіту.
“Вчені знають про космічне прискорення з 1998 року, але їм не вдавалося знайти переконливих доказів сили, яка ним керує, тобто темної енергії. Поширеною є думка, що темна енергія спричинена квантовими ефектами у вакуумі, але тут є один нюанс. Якщо темна енергія є результатом флуктуацій у вакуумі, її густина повинна залишатися фіксованою. Однак дані спостережень DESI свідчать про те, що густина повинна зменшуватися з часом. Саме тут Стандартна модель дає збій і в гру вступає теорія струн”, – підкреслюють дослідники.
Завдяки теорії струн вчені змогли дослідити простір-час на квантовому рівні. Її пояснення темної енергії пов’язує найменшу річ, яку можна уявити (планківську довжину, пов’язану з квантовою гравітацією), з найбільшою річчю, яку люди знають – розміром усього Всесвіту.
“Дивлячись крізь призму нашої роботи, можна вважати результат DESI першим спостережним доказом на підтримку теорії струн і, можливо, першим спостережуваним наслідком теорії струн і квантової гравітації”, – зауважив Майкл Кавіч, один з авторів дослідження, в інтерв’ю Live Science.
Читайте також: Науковці з’ясували, що насправді сприяє розширенню Всесвіту
Також дослідники кажуть, що настав час провести настільні експерименти, які могли б підтвердити їхні висновки.
“Наш підхід до квантової гравітації має багато наслідків. Це може включати виявлення складних квантових інтерференційних патернів, які неможливі у стандартній квантовій фізиці, але повинні мати місце у квантовій гравітації”, – додав Джордже Мініч, один з дослідників.
Залишити відповідь