Вчені з’ясували, чому більшість давньоримських і давньогрецьких статуй не мають носів

Вчені з'ясували, чому більшість давньоримських і давньогрецьких статуй не мають носів


Вчені стверджують, що давні люди навмисно відламували носи від статуй, пише Успіх in UA.

«Переважна кількість [носів] була навмисне мішенню. На чорнобазальтовій голові племінника імператора Тіберія Германіка в Британському музеї видно зламаний ніс, ймовірно, у той самий час, коли ранні християни вирізали хрест на лобі цього язичницького портрета», – говорить Марк Бредлі, професор Ноттінгемського університету.

Подібна доля, здається, спіткала статую Афродіти в Національному археологічному музеї Афін: вона залишилася без носа, а на її лобі висічений великий хрест. Очевидно, принаймні в цих випадках видалення цієї частини тіла було частиною певного ритуального розвінчання фальшивого ідола.

Вчені з'ясували, чому більшість давньоримських і давньогрецьких статуй не мають носів

У попередніх цивілізаціях, таких як єгипетська, відповіддю могло бути вірування в те, що статуя зберігає якусь «сутність» або «душу», яку вона репрезентувала, і тому згаданий акт вандалізму означав би буквально позбавити її влади. Зокрема, вважалося, що каліцтво носа «вбиває» дух статуї, оскільки теоретично позбавляє фігури здатності дихати, повідомляє iflscience.com.

Але деякі з цих римських і грецьких статуй без носа створені значно пізніше. Тому відповідь на вищевказане питання варто шукати у системі правосуддя. Зокрема, у видах покарань, призначених винним.

«Стародавнє іконоборство натякає на традиції реального каліцтва обличчя, яке є притаманним стародавньому світу, починаючи з гомерівської Греції, Перської імперії, класичної та елліністичної Греції та Республіканського та Імперського Риму аж до візантійського періоду. Як у стародавньому світі, так і пізніше за часів Візантійської імперії, калічення та видалення носа було, здавалося б, досить поширеним покаранням, яке застосовувалося до будь-кого, від перелюбників до скинутих правителів. У Єгипті навіть було поселення під назвою Ріноколоура («місто видалених носів»), куди відправляли у вигнання злочинців, яким відрізали носи», — зазначив Бредлі.

Вчені з'ясували, чому більшість давньоримських і давньогрецьких статуй не мають носів

Читайте також: Вчені розкрили таємницю “Троянського коня”

Окрім цих прикладів із реального світу, існує безліч міфів і легенд, які розповідають про видалення носа як про покарання чи приниження.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *