Вчені визначили, який рік в історії став найстрашнішим для людства

Вчені визначили, який рік в історії став найстрашнішим для людства


Так званий Рік без літа, який стався у 1816 році, насправді був далеко не єдиним епізодом в писемній історії людства, коли клімат раптово і сильно змінювався, приносячи стихійні лиха та соціально-політичні потрясіння, пише Успіх in UA.

У 536 році нашої ери з планетою теж сталося щось настільки серйозне, що тодішні люди заговорили про кінець світу. У письмових пам’ятках того часу римські та китайські автори описували моторошне, безбарвне небо, часті снігопади і масовий голод. Сучасні наукові дослідження свідчать, що трагедія 536 року стала результатом не таємничої “смерті сонця”, як вважали тоді, а наслідком потужного виверження вулкана. Вивчення зразків льоду з Гренландії та Антарктиди показало масивні сульфатні відкладення того періоду, повідомляє unian.ua.

Що саме за вулкан це був, достеменно не відомо. Можливо десь в Ісландії, можливо на Алясці. У будь-якому випадку саме вулкан спровокував каскад кліматичних катаклізмів, які вилилися в те, що інколи називають “найгірший рік в історії”.

Але далі було гірше. Вже незабаром після цього у 539 або 540 році вибухнув вулкан Ілопанго (територія нинішнього Сальвадору, Центральна Америка). Він завдав другого сильного удару по клімату, посиливши глобальне похолодання. Це вже не кажучи про те, що сам вибух спустошив поселення майя в цьому регіоні, миттєво вбивши десятки тисяч людей і спричинивши масову міграцію.

Обидва ці виверження, які сталися в історично короткий проміжок часу мали кумулятивний ефект, який спричинив різке падіння глобальної температури на 2°C. Для клімату це шалена цифра.

Вулканічні викиди в атмосферу не пропускали сонячні промені, що погіршило фотосинтез рослин і спричинило повсюдні неврожаї. Навіть в дикій природі були порушені харчові ланцюги, що теж мало значний ефект на екосистеми світу.

“Міграції птахів були порушені, популяції комах скоротилися, і навіть життя мікробів у ґрунті уповільнило метаболічні процеси у відповідь на несподіване похолодання”, – повідомляє американський еволюційний біолог Скотт Треверс. 

Для великих ссавців дефіцит їжі був катастрофічним. Ірландські хроніки того часу зафіксували три роки поспіль без хліба. Домашня рогата худоба та дикі копитні страждали від недоїдання, оскільки трава погано росла. Хижі тварини, позбавлені здобичі, нападали на людські поселення.

Популяції комах, які складають основу багатьох харчових ланцюгів, зазнали збоїв, що призвело до зниження рівня запилення та подальшого впливу на розмноження рослин.

І тут, як на зло, прийшла чума. У 541 році нашої ери в Східній Римській імперії спалахнула епідемія Чуми Юстиніана. Збудник поширився з жахливою швидкістю, вбивши до 100 мільйонів людей. Одна теорія припускає, що ослаблений стан глобальних екосистем — з більшою популяцією гризунів — міг створити основу для однієї з найсмертоносніших пандемій в історії.

Читайте також: Вчені спрогнозували, як виглядатиме світ після виверження супервулкану Єллоустоун

“Катастрофа 536 року нашої ери змінила цивілізації в усьому світі. На різних континентах королівства занепадали, економіки руйнувалися, а суспільства зазнавали драматичних змін, оскільки людство намагалося адаптуватися до нової реальності”, – говорить вчений.

Однак, доки одні цивілізації занепадали та розвалювалися, інші адаптувалися та приходили на місце занепалих. Як пише Треверс, у 536 році не просто сталася кліматична катастрофа. Почався цивілізаційний перелом, подія настільки глибока, що врізалася в культурну пам’ять цілих цивілізацій.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *