Вчені визначили, як давні єгиптяни лікували рак 4000 років тому

Вчені визначили, як давні єгиптяни лікували рак 4000 років тому


Два черепи, які зараз зберігаються в Даквортській колекції Кембриджського університету, демонструють ознаки раку та інших ушкоджень, а також сліди спроб їх лікування, пише Успіх in UA.

«Ця знахідка є унікальним доказом того, як стародавня єгипетська медицина намагалася боротися з раком або досліджувати його понад 4000 років тому», — говорить палеопатолог Едгард Камарос з Університету Сантьяго-де-Компостела в Іспанії. «Це надзвичайна нова перспектива в нашому розумінні історії медицини».

Обидва черепи мають ознаки раку, але кожен, після ретельного аналізу під мікроскопом і КТ, розповідає зовсім іншу історію.

Череп під номером 236 належав чоловікові, який жив у стародавньому Єгипті десь між 2687 і 2345 роками до нашої ери. Він помер на початку 30-х років, і його череп всіяний приблизно 30 ураженнями, що відповідає метастазам карциноми, хоча існують і інші можливі діагнози.

Більшість цих уражень відносно невеликі, але є деякі помітно більші, включно з ямкою розміром з монету, видовбаною, оскільки тканина була зруйнована раковою тканиною або новоутворенням на верхній частині черепа чоловіка, повідомляє portaltele.com.ua.

Коли дослідники уважніше придивилися до пошкоджень, вони помітили щось надзвичайне. Краї порізані порізами, ніби стародавній хірург намагався видалити новоутворення за допомогою металевого інструменту. Ці порізи практично не зажили, а це вказує на те, що вони з’явилися приблизно під час смерті – можливо, за судово-медичною експертизою, можливо, як крайній засіб, але майже напевно пов’язано з раком чоловіка.

«Схоже, стародавні єгиптяни проводили певне хірургічне втручання, пов’язане з наявністю ракових клітин, — каже хірург-ортопед Альберт Ісідро з університетської лікарні Саграт Кор, — що доводить, що стародавня медицина також проводила експериментальне лікування або медичні дослідження щодо раку.»

Череп номер E270 у колекції Duckworth належав жінці, яка жила між 663 і 343 роками до нашої ери. Їй було за 50, коли вона померла, і її череп повний історії. Перше, що ви можете помітити, — це величезне ураження, що домінує у верхній частині черепа між правою лобовою та тім’яною кістками. Серед інших потенційних діагнозів це ураження відповідає остеосаркомі або менінгіомі.

Вчені визначили, як давні єгиптяни лікували рак 4000 років тому

Але на черепі є інші сліди, які зажили. Над її лівою бровою велика травма, утворена гострим ударом. Дослідники кажуть, що хтось, схоже, вдарив її по голові гострою зброєю. А трохи далі на лівій стороні маківки – поранення, спричинене тупим ударом.

Що робить ці травми справді цікавими, так це те, що вони дуже добре заживають. Ми не знаємо, чи були вони підтримані одночасно, чи окремо, але вона пережила обидва – це знову припускає, що вона, можливо, отримувала лікування. Але сам факт поранень, таких дуже бойових, становить головоломку для жінки-жертви.

«Чи була ця жінка залучена до будь-яких бойових дій?» каже археолог Тетяна Тондіні з Тюбінгенського університету в Німеччині. «Якщо так, ми повинні переосмислити роль жінок у минулому та те, як вони брали активну участь у конфліктах у давнину».

Читайте також: Вчені знайшли найдавніші зображення медицини Стародавньої Греції

Величезне ракове ураження на черепі жінки, на відміну від черепа чоловіка та її попередніх травм, не демонструє жодних ознак лікування, які ми можемо з упевненістю визначити. Отже, незважаючи на те, що причину смерті обох пацієнтів неможливо чітко встановити, запущений стан раку в обох випадках вказує на зв’язок зі смертністю, який не можна ігнорувати. Незважаючи на те, що спроба лікування була зроблена стародавніми єгиптянами, лікування, здається, так і залишилося невловимим.

«Ми хотіли дізнатися про роль раку в минулому, наскільки поширеною була ця хвороба в давнину і як стародавні суспільства взаємодіяли з цією патологією», — каже Тондіні. «Ми бачимо, що хоча стародавні єгиптяни вміли справлятися зі складними переломами черепа, рак все ще був кордоном медичних знань».

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *