Науковці підтвердили, що сліпучий камуфляж американських і британських кораблів часів Першої світової війни, який мав збивати з пантелику спостерігачів щодо напрямку та швидкості руху корабля, був ефективним, пише Успіх in UA.
Вчені з’ясували, що набагато більший вплив мав ефект горизонту, який спотворював сприйняття кута між напрямком руху корабля та горизонтом. Тож дослідники зробили висновок, що тогочасні командувачі переоцінювали значення сліпучого камуфляжу, повідомляє nauka.ua.
Хоча проведені після Першої світової війни дослідження показали, що сліпучий камуфляж кораблів був ефективним, науковці хотіли перевірити це за допомогою сучасних методів. Вони оцінювали, наскільки нанесені на борти кораблів геометричні фігури змогли б обдурити людину, яка дивилася на них крізь перископ німецького підводного човна.
Науковці використовували дані дослідження 1919 року, де учасники мали визначити напрямок руху моделі корабля з різними видами сліпучого камуфляжу, розглядаючи його з невеликої відстані через пристрій, що симулював перископ. Провівши статистичний аналіз того, наскільки учасники помилялися з визначенням напрямку руху корабля, науковці встановили, що за таку помилку був відповідальним не лише камуфляж корабля, але й ефект горизонту, про який не знав автор оригінального дослідження.
Читайте також: У Балтійському морі знайшли затонулий корабель XV століття
Науковці визначили, що спричинена сліпучим камуфляжем корабля помилка у визначенні напрямку руху в середньому складала лише сім градусів. Водночас помилка через ефект горизонту складала 19-23 градуси та могла як накладатися на спричинену сліпучим камуфляжем, так і нівелювати її, залежно від напрямку рух корабля. Однак науковці не виключають, що сліпучий камуфляж міг впливати на сприйняття швидкості чи інших параметрів корабля, тож не відкидають його ефективність у бойових умовах.
Залишити відповідь