Вчені встановили справжню причину обвалу стародавньої піраміди у Мексиці

Вчені встановили справжню причину обвалу стародавньої піраміди у Мексиці


Руйнування кам’яної піраміди в Мексиці 2024 року стало дивовижним прикладом того, як екстремальні погодні явища і підвищення рівня моря наражають на небезпеку цінні об’єкти культурної спадщини по всій земній кулі, пише Успіх in UA.

Інцидент стався вночі 29 липня 2024 року, коли 15-метровий квадратний монумент, розташований у штаті Мічоакан, раптово впав під тиском безперервного дощу, а його південна стіна розсипалася, перетворившись на купу уламків. Науковці зазначають, що це руйнування, по суті, є дивовижним прикладом того, як хаотична зміна клімату здатна зруйнувати культурні пам’ятки, що існують уже тисячі років, повідомляє focus.ua.

За словами співробітників Національного інституту антропології та історії Мексики (INAH), піраміда колись була однією з пам’яток цивілізації королівства Мічоакан, що найкраще збереглася. Пам’ятка розташована в Іхуаціо — археологічному пам’ятнику, що чудово зберігся, де розташована ще одна піраміда, вежа, фортеця і кілька гробниць.

Дослідження показали, що вперше ця місцевість була заселена 11000 років тому корінними народами, які розмовляють мовою науатль. Пізніше піраміда стала “штаб-квартирою” народу пурепеча, єдиної імперії, яку ацтеки не змогли завоювати. До слова, ця культура процвітає і донині.

Вчені встановили справжню причину обвалу стародавньої піраміди у Мексиці

Відомо, що внаслідок інциденту лише одну з пірамід на цьому місці було пошкоджено, але вчені зазначають, що принаймні шість з її “ступеневих тіл” сьогодні перебувають в аварійному стані, включно із зовнішньою стіною, а також ядром і підпірною стіною. Вчені вважають, що основна причина обвалення — екстремальні погодні явища.

Дані вказують на те, що в липні, в розпал літа в Північній півкулі, сильні зливи й грози обрушилися на більшу частину країни. Подія була зафіксована після найсильнішої посухи, що спостерігалася в Мексиці за останні 30 років. Масштаби посухи були настільки великі, що кілька місцевих озер буквально висохли.

За словами дослідників, високі температури, раніше зафіксовані в цьому районі, і посуха, що настала, стали причиною тріщин, які сприяли проникненню води у внутрішню частину будівлі. Дослідники зазначають, що з цього моменту обвалення фактично стало практично неминучим.

Читайте також: Вчені розкрили таємницю “сонячних човнів”, знайдених поблизу Великої піраміди Гізи

Наразі місцева влада зосереджена на відновленні конструкції піраміди. Робота археологів полягає у вивченні поведінки людей у минулі часи, але неминуче, що на їхню роботу також впливає сучасна діяльність людини.

За словами вчених, основна проблема полягає в тому, що екстремальні погодні умови та підвищення рівня моря, спричинене антропогенною зміною клімату, ймовірно, лише погіршать ситуацію. Наприклад, нещодавно археологи виявили, що стародавні наскельні малюнки в Океанії погіршуються через прискорення змін клімату.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *