Дослідивши поширення сучасних домашніх котів, науковці припустили, що їхнє одомашнення було пов’язаним із релігійними переконаннями людей, а не лише з користю від полювання на гризунів, пише Успіх in UA.
Науковці також з’ясували, що поширення котів у Європу відбулося раніше за попередні оцінки, ще на початку першого тисячоліття до нашої ери. Як вважають дослідники, поява домашніх котів у Європі стала передумовою для занепаду популяції європейських диких котів, повідомляє nauka.ua.
Науковці аналізували рештки котів з Африки та Європи, за генетичними відмінностями розрізняючи європейських лісових котів (Felis silvestris) й африканських степових котів (Felis lybica), від яких походять одомашнені форми. Як вважають науковці, одомашнення степових котів почалося у Єгипті з приходом першого тисячоліття нашої ери. Воно було пов’язаним зі зміною уявлень про богиню Бастет: якщо в III тисячолітті до нашої ери її зображали з головою левиці, то вже у IX-VII століттях до нашої ери почали зображати з головою дикої кішки.
Через це давні єгиптяни почали приносити в жертву богині як диких котів, так і вирощених навмисно. Через ототожнення котів з богинею люди почали більш активно одомашнювати котів, які й так жили поблизу людських поселень, адже вирощені культурні рослини приваблювали гризунів і хижаків на них. Пізніше з Єгипту одомашнені коти поширювалися кількома хвилями: у римський період, в часи пізньої Античності та епоху вікінгів. Утім перша хвиля їх поширення аж до Великої Британії відбулася ще у IV-II століттях до нашої ери, до розширення Римської імперії, що суперечить популярній теорії про поширення котів саме завдяки римлянам.
Читайте також: Вчені з’ясували, чи вміють коти дружити з іншими тваринами
Щодо більш ранніх знахідок решток котів у Європі, таких як датовані 9500 роком до нашої ери рештки з Кіпру, науковці відносять їх до лісових котів, які теж мешкали поруч з людськими поселеннями. Дослідники також переглянули причини занепаду популяції лісових котів, який раніше датували XVII-XIX століттями та пов’язували зі втратою середовища існування і полюванням на них. Як з’ясували дослідники, популяція європейського лісового кота почала занепадати ще у IV-VIII століттях нашої ери через конкуренцію за ресурси й екологічну нішу з одомашненими котами.

Залишити відповідь