Вчені встановили інопланетне походження деяких артефактів зі Скарбу Вільєни

Вчені встановили інопланетне походження деяких артефактів зі Скарбу Вільєни


Серед скарбу, що сяє золотом та відноситься до бронзового віку Іберійського півострова, найбільшу цінність можуть мати два непримітні, зруйновані часом артефакти, пише Успіх in UA.

Масивний браслет та порожниста напівсфера, оздоблена золотом, як виявили дослідники, виготовлені не з металу земного походження, а з заліза метеоритного походження, що впало з небес.

Відкриття, зроблене колишнім керівником відділу консервації Національного археологічного музею Іспанії Сальвадором Ровіра-Льоренсом, було опубліковане у науковій роботі минулого року. Воно свідчить, що металургійні технології на Іберійському півострові понад 3 000 років тому були значно розвиненішими, ніж вважалося раніше.

Скарб Вільєни, що складається з 66 здебільшого золотих предметів, був знайдений у 1963 році в районі сучасного Аліканте, Іспанія. З часом він став одним із найважливіших прикладів ювелірного мистецтва бронзового віку на Іберійському півострові та в усій Європі, повідомляє t4.com.

Вчені встановили інопланетне походження деяких артефактів зі Скарбу Вільєни

Серед дорогоцінних предметів особливу увагу привертають два артефакти: невелика порожниста напівсфера, ймовірно, частина скіпетра або руків’я меча, та масивний браслет, що нагадує торк. Обидва предмети мали “феромагнітний” вигляд, що свідчило про вміст заліза.

Однак залізна доба в Іберії розпочалася приблизно в 850 році до н.е., тоді як решта предметів скарбу датуються періодом між 1500 і 1200 роками до н.е. Це створювало загадку щодо віку та походження залізовмісних артефактів.

Металеві руди, знайдені на поверхні Землі, не є єдиним джерелом заліза. У різних куточках світу знаходять артефакти, створені з заліза метеоритного походження ще до настання залізної доби. Найвідомішим прикладом є залізний кинджал фараона Тутанхамона. Подібні бронзові артефакти, зроблені з метеоритного металу, вважалися надзвичайно цінними.

Відмінність між земним і метеоритним залізом полягає у вмісті нікелю – в залізі космічного походження його значно більше. Щоб з’ясувати походження браслета та напівсфери, дослідники отримали дозвіл на аналіз артефактів з Муніципального археологічного музею Вільєни.

Вони акуратно взяли зразки матеріалу та провели мас-спектрометричний аналіз складу металу. Незважаючи на значну корозію, що могла змінити елементний склад, результати тестів свідчать про метеоритне походження заліза в обох артефактах.

Ці результати дозволяють розмістити артефакти у контексті Скарбу Вільєни: вони були виготовлені приблизно в 1400–1200 роках до н.е., ще до широкого поширення наземного заліза в регіоні.

“Отримані дані свідчать, що браслет і напівсфера зі Скарбу Вільєни є першими відомими артефактами з метеоритного заліза на Іберійському півострові, що узгоджується з хронологією пізнього бронзового періоду, до початку масового виробництва земного заліза”, – пояснюють автори дослідження.

Читайте також: На території палацу Потоцьких в Івано-Франківську знайшли цінні артефакти XVII-XX століть

Незважаючи на значну корозію, яка ускладнює повне підтвердження відкриття, науковці пропонують використати новітні неінвазивні методи аналізу. Це дозволить отримати детальніші дані, які остаточно підтвердять унікальність та походження цих давніх артефактів.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *