Вчені встановили, як гени неандертальців вплинули на здатність людей перетравлювати лактозу

Вчені встановили, як гени неандертальців вплинули на здатність людей перетравлювати лактозу


Нове дослідження відкрило захоплюючу сторінку в історії людської еволюції, показавши, що жителі Східної Азії (Китай, Північна Корея, Південна Корея, Японія, Монголія, Тайвань) успадкували від неандертальців унікальну генетичну “суперздатність” – здатність ефективно перетравлювати лактозу, пише Успіх in UA.

Це відкриття ставить під сумнів усталені уявлення про походження толерантності до лактози та пропонує новий погляд на міжвидові взаємодії в давнину, повідомляє t4.com.ua.

Дослідники виявили, що близько 25% населення Східної Азії мають версії гена лактази, які не зустрічаються в європейців чи африканців. Ці генетичні варіанти, як виявилося, підвищують активність гена лактази, дозволяючи людям перетравлювати лактозу в дорослому віці. Аналіз геномів показав, що ці варіанти, ймовірно, були успадковані від неандертальців, які жили в горах Алтаю близько 120 000 років тому. Це свідчить про те, що схрещування між Homo sapiens і неандертальцями не лише залишило генетичний слід у нашому ДНК, але й передало корисні адаптації.

Цікаво, що варіанти непереносимості лактози, успадковані від неандертальців, почали відбиратися ще 25 000–28 000 років тому, задовго до того, як у регіоні з’явилося молочне тваринництво. Це означає, що селективний тиск на ці варіанти, ймовірно, був пов’язаний не з харчуванням, а з іншими перевагами. Дослідники виявили, що ці варіанти генів лактази впливають на активність генів в імунних клітинах, підвищуючи їхню кількість. Це дозволяє припустити, що вони могли підвищити стійкість давніх мисливців-збирачів до інфекцій.

Читайте також: Науковці з’ясували, як та де відбувалася еволюція динозаврів

Це дослідження демонструє, що еволюція толерантності до лактози в різних популяціях могла відбуватися різними шляхами. Можливо, не тільки споживання молока стимулювало відбір гена лактази. Результати також підкреслюють важливість вивчення міжвидових взаємодій у давнину для розуміння еволюції людського генома.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *