Експерти дали свої прогнози щодо того, який вигляд матиме людина через 50 000 років, пише Успіх in UA.
“Еволюція частково детермінована – існують правила, за якими розвиваються системи, а частково випадкова – мутації та зміни в навколишньому середовищі переважно непередбачувані, – розповів Томас Мейлунд, доцент кафедри біоінформатики в Орхуському університеті в Данії. – В деяких рідкісних випадках ми можемо спостерігати еволюцію в дії, але в часовому проміжку в десятки чи сотні років це здебільшого здогадки. Ми можемо робити дещо кваліфіковані припущення, але прогностична сила є низькою, тому думайте про це як про уявні експерименти більше, ніж про щось інше”.
Мейлунд вважає, що 50 000 років – це більш ніж достатньо часу для того, щоб відбулося декілька еволюційних змін, хоча й у відносно невеликих масштабах, повідомляє tsn.ua.
“Справді драматичні зміни потребують, звісно, більше часу. Ми не виростимо крила або зябра менш ніж за мільйони років, а 50 000 років тому ми були анатомічно сучасними людьми”.
Джейсон Годжсон, антрополог та еволюційний генетик з Університету Англії Раскіна у Великій Британії, розповів, що 50 000 років – це “надзвичайно довгий час” під час еволюції людини, що становить понад 1 667 людських поколінь, враховуючи 30-річний період зміни поколінь.
“Протягом останніх 50 000 років більшість відмінностей, які спостерігаються серед людських популяцій, еволюціонували, – каже він. – Це містить усі варіації кольору шкіри, що спостерігаються в усьому світі, всі варіації зросту, всі варіації кольору й текстури волосся тощо. Насправді більшість варіацій, з якими ми так добре знайомі, з’явилися протягом останніх 10 000 років”.
В найближчому майбутньому Годжсон прогнозує, що населення світу стане більш однорідним і менш структурованим, коли йдеться про генетику і фенотип – риси, які можна спостерігати у людини.
“Наразі фенотипи, які ми пов’язуємо з географічними регіонами – наприклад, темна шкіра у африканців, світла шкіра у скандинавів, низький зріст у африканських пігмеїв-мисливців-збирачів, високий зріст у нідерландців тощо – підтримуються за допомогою асортативного спарювання. Люди набагато частіше обирають собі партнерів, які схожі на них самих, – сказав він. –Частково це пов’язано з людською історією міграції та культури, що означає, що люди схильні жити серед людей, які більш схожі на них самих, і контактувати з ними, попри глобальні відмінності. Частково це пов’язано з тим, що місцеві жителі віддають перевагу схожості з причин, які ми досі не розуміємо. Однак домішки – спаровування між віддалено спорідненими групами – зростають, і це призведе до зменшення структури та більш однорідної глобальної популяції. Як аналогія, якщо ви поселите на острові купу пуделів, ротвейлерів, чихуахуа і сенбернарів та дозволите їм розмножуватися хаотично, через декілька поколінь усі вони будуть схожі на коричневих собак середнього розміру”.
Коли різні популяції змішуються, змінюються і їхні ознаки. Деякі ознаки визначаються декількома варіантами генів. Але багато ознак є результатом комбінації різних генів, і там ми будемо змішуватися до певної міри, за словами Майлунда.
“Таким чином, відбудуться деякі зміни, спричинені не селекцією, а тим, що раніше ізольовані групи тепер змішуються”, – сказав він.
Однак за словами Ніка Лонгріча, палеонтолога та еволюційного біолога з Університету Бата у Великій Британії, попри однорідність, не всі еволюціонуватимуть в одному напрямку.
“Можна уявити, що в окремих субпопуляціях люди можуть еволюціонувати по-різному”, – каже він.
За словами Лонгріча, якщо існує сильний, постійний тиск на певні характеристики, наш вид може зазнати “дуже швидкої еволюції” протягом тисяч, а можливо, навіть сотень років.
Хоча ми не знаємо, яким буде селективний тиск у майбутньому, Лонгріч каже, що він очікує низки змін, екстраполюючи минулі тенденції та сучасні умови. Наприклад, ми можемо стати вищими через статевий відбір. І ми також можемо стати привабливішими в середньому, оскільки статевий відбір відіграє більшу роль у сучасному суспільстві, ніж природний відбір.
“Привабливість відносна, тому, можливо, ми матимемо вигляд як кінозірки, та якби всі мали такий вигляд, це не було б чимось винятковим”, – каже він.
З плином часу і розвитком технологій також можливо, що люди почнуть цілеспрямовано керувати власною еволюцією за допомогою інструментів редагування генів, таких як CRISPR – потенційно за допомогою штучного інтелекту.
“Застосування генетичних методів до людей, які змінюють фенотипи, є дуже суперечливим та етично небезпечним. Дійсно, євгеніки 20 століття вважали, що вони можуть покращити людський вид, дозволяючи розмножуватися лише “правильним” людям, – каже Годжсон. – Однак враховуючи 50 000 років, для мене майже незбагненно, що люди в результаті не застосують цю технологію до нашого виду. Ми можемо лише сподіватися, що до того часу технологія та етика будуть набагато краще зрозумілі. Я підозрюю, що такі речі, як зовнішність, до того часу будуть значною мірою залежати від нашого власного вибору. Такі технології, як CRISPR, або технології, які ще не винайдені, дозволять нам обирати багато речей у нашій зовнішності. Я навіть можу собі уявити, що наша зовнішність може змінюватися від покоління до покоління так само, як зараз змінюється мода”.
Читайте також: Вчені показали, як можуть виглядати люди вже у 2050 році через одержимість смартфонами
Сьогодні ми перебуваємо на початковому етапі розвитку генетичного редагування, але прогрес у цій галузі є швидким і постійно розвивається.
“Я очікую, що протягом наступного століття ми вдосконалимо цю технологію, – сказав Мейлунд. – У нас увже є інструменти для редагування генів, і головною перешкодою є нерозуміння наслідків редагування генів. Коли ми дізнаємося більше, ми будемо більш впевненими в тому, що можемо зробити, і хоча я очікую, що етичні міркування стримуватимуть нас деякий час, це не буде назавжди”.
Залишити відповідь