Вчені розкрили таємницю Кривавого водоспаду в Антарктиді

Вчені розкрили таємницю Кривавого водоспаду в Антарктиді


Раніше вчені вважали, що причиною появи кривавого місива є водорості, проте тепер ми знаємо, що справа зовсім в іншому, пише Успіх in UA.

Кривавий водоспад являє собою малинового кольору воду, яка час від часу сочиться з тріщин льодовика Тейлора в озеро Бонні в Східній Антарктиді. Він отримав свою назву через “кривавий вигляд”, який особливо моторошно виділяється на тлі яскраво білої поверхні решти льодовика.

Уперше це дивовижне місце відкрив географ, антрополог і дослідник Томас Гріффіт 1911 року під час нещасливої експедиції Терра Нова. Тоді вченому вдалося пережити всі небезпеки, а згодом він дав своє ім’я як льодовику, що сочиться червоною водою, так і долині, в яку він впадає, повідомляє focus.ua.

Спочатку вчені вважали, що кривавий колір водоспаду обумовлений цвітінням червоних водоростей. Однак тепер стало відомо, що справа зовсім не у водоростях. Дослідження показали, що води водоспаду багаті на залізо, яке вступає в реакцію з киснем повітря, коли вода сочиться з тріщин льодовика, внаслідок чого вона забарвлюється в малиновий колір.

Цікаво, що на відміну від будь-якої іншої талої води, вода Кривавого водоспаду насправді солона, а це вказує на окреме джерело солоної води всередині льодовика. У попередньому дослідженні вчені виявили приховане серце водоспаду на глибині близько 400 метрів під льодами й за 90 метрів від Кривавого водоспаду.

Дослідники зазначають, що розмір “серця” Кривавого водоспаду все ще залишається загадкою, однак припускають, що він утворився, коли давня морська вода затопила Сухі долини Мак-Мердо. Після льодовик Тейлор замерз. На жаль, вчені також не можуть встановити час можливої повені, припускають, вона могла статися в проміжку від 5,5 мільйона до 20 000 років тому.

Ще одним цікавим фактом є те, що вода у водоймі, попри стабільність льодовика, має температуру значно нижчу за нуль. Вчені вважають, це пов’язано з тим, що вода під час замерзання виділяє тепло, нагріваючи навколишню територію, а також тому, що для замерзання солоної води потрібні нижчі температури, ніж для прісної води.

За словами професора Коледжу наук про Землю, океан і атмосферу Університету штату Орегон Ерін Петтіт, льодовик Тейлора — найхолодніший з усіх відомих льодовиків, у якому постійно тече вода.

Читайте також: Науковці доведи факт існування тропічних лісів в Антарктиді

Відомо, що Кривавий водоспад зовсім не скидає води постійно, це відбувається епізодично, проте ніхто досі не може зрозуміти, чому це відбувається. До слова, інше дослідження також показує, що в солоних водах мешкають мікроорганізми.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *