Вчені розкрили таємницю іберійського “Скарбу Велени”

Вчені розкрили таємницю іберійського "Скарбу Велени"


У скарбах іберійського бронзового століття було знайдено пару прикрас, які, судячи з усього, частково позаземного походження, пише Успіх in UA.

Тьмяний браслет і іржава порожниста півсфера, прикрашені золотом, як виявилося, були викувані з металу, що впав з неба у відео метеорита.

Відкриття було зроблено головою відділу консервації Національного археологічного музею Іспанії Сальвадором Ровірою-Льоренсом, який вийшов на пенсію. Його робота також припускає, що технології та методи металообробки в Іберії 3 тис. років тому були просунутішими, ніж передбачалося.

Схованка із золотими прикрасами, відома як “Скарби Велени”, містить 66 предметів. Скарб було знайдено 1963 року на території нинішнього Аліканте в Іспанії. Відтоді знайдені золоті прикраси вважаються найяскравішим прикладом ювелірної справи бронзового століття на Піренейському півострові та в усій Європі, повідомляє focus.ua.

Визначити вік колекції виявилося складним завданням через дві прикраси: невеличку півсферу, що могла бути частиною скіпетра або руків’ям меча, а також браслет у формі гривні (прикраса у вигляді обруча). Обидві прикраси мають елементи, які археологи назвали “залізними”, тобто здаються зробленими із заліза.

Проблема ж полягає в тому, що на Піренейському півострові залізний вік розпочався приблизно 850 року до н.е. Золоті ж прикраси зі скарбу були датовані періодом між 1500 і 1200 роками до н.е.

Вчені розкрили таємницю іберійського "Скарбу Велени"

Але залізна руда з надр Землі — не єдине джерело ковкого заліза. У різних частинах світу знаходили безліч залізних артефактів дозалізного віку, які виготовлялися з метеоритів. Наприклад, найвідоміший подібний артефакт — кинджал фараона Тутанхамона з метеоритного заліза.

Різниця між метеоритним залізом і земним полягає в тому, що залізо з метеоритів має набагато більший вміст нікелю, ніж те, що було видобуто з надр планети.

Читайте також: У Чехії знайшли унікальний 900-річний скарб

Дослідники протестували два артефакти на вміст нікелю, щоб дати відповідь на давню загадку.

Попри велику кількість іржі на артефактах, яка заважає аналізу, результати переконливо свідчать про те, що півсфера і браслет були виготовлені з метеоритного заліза.

Таким чином два артефакти нарешті пов’язали з іншою частиною колекції: їх було виготовлено приблизно в один і той самий період, приблизно з 1400 по 1200 рік до нашої ери.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *